Artan enflasyon oranları ile birlikte alım gücünün düşmesi sonucunda emekli maaşlarında da büyük bir artış bekleniyor. Yeni gelen açıklamalara göre en düşük maaşın bile yaklaşık olarak 3 bin 293 lira olması bekleniyor.

Her yılki gibi artış oranı Temmuz'da belli olacak. Ancak Temmuz'da ne oranda bi artış olacağı herkesin merak ettiği en temel konu.  

Temmuz Ara Zammı Ne Kadar Olacak?

Temmuz ayı hem çalışanlar hem de emekliler için ara zammın açıklanma tarihi olduğu için merak la bekleniyor. Artan enflasyon oranları ile birlikte bu yıl daha da çok merak edilen ara zam oranı henüz açıklanmadı. Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanlığı bu konudaki çalışmalara hız kesmeden devam ediyor. Nisan ayındaki enflasyon oranı yüzde 70 olarak açıklandığı için emekli ve çalışanlarda ciddi oranda bir zam bekliyor. Yapılan muhtemel hesaplamalara göre yapılacak olan zammın yüzde 31 civarında olması gerekiyor.

Astsubayların Beklentileri

Emekli maaşlarındaki tartışma devam ederken bir eleştiri de emekli astsubaylardan geldi. Emekli astsubayların en temel şikâyeti emekli subaylarla aralarındaki farklarla ilgilidir. Şöyle ki astsubaylar tarafından İzmir'de yapılan açıklamaya göre emekli bir astsubay maaşının yaklaşık yüzde 45'ini alabiliyor. Ama emekli bir subay ise maaşının yüzde 75'ini alıyor. 

Bu durumda ortaya büyük bir haksızlık çıktığını söyleyen emekli astsubaylar bu durumun bir an önce çözülmesini beklediklerini vurguladı. Emekli astsubaylar kendilerine cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 8 Haziran 2018 tarihinde bir söz verildiğini de hatırlattı. Kayseri'deki Komando Birliği'nde yapılan açıklamaya göre emekli astsubay maaşlarıyla ilgili şikâyetler çözülecekti.

Enflasyon Hesaplamalarına Göre Maaşlar

Emekliye Müjdeli Haberi Kamu Bankaları Veriyor! Bankadan Yeni Açıklama Geldi! Emekliye Müjdeli Haberi Kamu Bankaları Veriyor! Bankadan Yeni Açıklama Geldi!

Maaş artışları enflasyon oranlarına göre yapılıyor. Ancak enflasyon artışı ülkemizde bir süredir kontrol edilemez bir şekilde yükseldi. TÜİK ve Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre beklenen 6 aylık enflasyon oranı yaklaşık yüzde 41 bu durumda da Temmuz’da emekli ve çalışanların maaşları yüzde 41'e göre belirlenen bir zam alacak. Genel olarak kabul edilen hesaplamalara göre maaş zamlarının yüzde 40;5 olması gerekiyor. Bu da her çalışan ve her emekli için neredeyse maaşlarının yarısı kadar bir artış anlamına geliyor.  

Ek Zamlara Göre Beklentiler

Ocak ayında memurlar yüzde 2,5 oranında bir ek zam da almıştı. Bu durum yeniden gerçekleşirse emekli ve çalışan aylıklarının şu şekilde olması bekleniyor; 
•    En düşük memur maaşı şu an 6.429, eğer enflasyonla birlikte bu şekilde bir zam yapılırsa en düşük memur maaşı 9.193 TL olacak.
•    En düşük emekli maaşı ise mevcut haliyle 289 TL. Beklenen zam oranı ile birlikte bu maaş da 6.133 TL olacak. 
•    Esnaf maaşları şu an 2.948 TL. Onlardaki artışla birlikte yeni maaşları da 4.056 TL olacak.
•    Son bir haber de SSK'lıları ilgilendiriyor, özellikle de 2000 tarihinden önce emekli olan SSK'lıları. 2000'den önce emekli olan SSK maaşları an itibariyle 3.292 TL. beklenen artış oranıyla birlikte bu maaşların da 4.641 olması bekleniyor. 

Çalışanlar ve Emekliler Zamların Netleşmesini Bekliyor

Haziran ayına girdiğimiz bu yeni dönemde Temmuz zam oranı beklentileri çok yükseldi. Bu yükselmenin temel nedeni de enflasyondaki artış. Giderek artan enflasyon oranı ile birlikte emekli ve çalışanlar ciddi bir artış beklentisi içinde. Bütün gözler Bakanlık tarafından yapılacak açıklamada dönmüş durumda. Zorlaşan hayat şartları bu sene artış oranlarını daha da önemli ve merak edilen bir konu haline getirdi. Beklentiler bu yönde ancak zam haberi kesinleşmeden bunlar sadece mevcut tahminler.