2023 başvuruları alınmaya başladı. Bakanlık 10 bin 200 TL yardımları yapmaya tekrar başladı. İşte detaylar haberimizde...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan birçok yardım 2023 başvuruları almaya devam ederken Sosyal Destek Ödemeleri için de başvurular başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yürütülen vatandaşlara yardım projelerinin temel amacı sosyoekonomik anlamda hanelerin rahatlığını sağlayabilmek ve temel ihtiyaçların karşılanmasıdır.  

Bu doğrultuda bakanlık tarafından her yıl başvurular tekrar alınmakta olup yeni zamlar oranında da sosyal yardım destekleri arttırılmaktadır. 2023 zamlı sosyal yardım ödemeleri için ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuruları alınmaya başladı. Peki, sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Kimler 2023 zamlı sosyal yardımlarından faydalanabilir?  

2023 sosyal yardım başvuruları

SOSYAL YARDIM BAŞVURU ŞARTLARI  

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile Destek Programı’ndan faydalanmak isteyen vatandaşların e-Devlet üzerinden yapacakları başvuruların onaylanması için gereken şartları taşımaları gerekmektedir. Şartları taşıyan vatandaşlar için onaylanan ödeme 12 ay boyunca minimum 10 bin 200 TL olarak hesaba yatmaktadır. 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden de müracaat edilebilecek sosyal yardım ödemeleri için başvuracak kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ayrıca Mavi kart sahibi olması gereken vatandaşların bir yakınlarının muhtar, memur ve noter gibi mesleklerde çalışmıyor olması da gerekmektedir.  

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

AİLE DESTEK ÖDEMESİ NE KADAR YATIYOR? 

Aile Destek Ödemesi, mavi kart sahiplerine gelir seviyesi baz alınarak hesaplanmaktadır. Buna göre en az 850 TL, en fazla 1.250 TL olarak aylık ödenen sosyal yardımlar en az 10 bin 200 TL ve en çok 15 bin TL olarak yıllık bazda bir hane için hesaplanmaktadır. İşte gelir seviyelerine göre hanelere yatan Aile Destek Ödemesi miktarları: 

aile destek ödemesi başvuru şartları

Mevcut asgari ücret üzerinden hesaplandığında hanedeki kişi başına 450 TL ve altında düşüyor ise 1.250 TL sosyal yardım ödemesi yatmaktadır. 

450 TL ile 911,15 TL arasında gelir kişi başına düşüyor ise Aile Bakanlığı 1.100 TL sosyal yardımı aylık olarak yapmaktadır. 

911,15 TL – 1.272,30 TL arası gelir seviyesi kişi başına denk geliyor ise sosyal yardım ödemesi aylık 950 TL olmaktadır. 

Gelir seviyesi kişi başına 1.372,30 TL’den fazla, 2.835,60 TL’den çok ise 850 TL ödeme yapılmaktadır.