Elinde altını olan vatandaşlar ters köşe oldu. İslam Memiş o tarihte altın fiyatlarının tepetaklak olacağını ifade etti.

Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme! Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme!

Altın fiyatlarında büyük bir sürpriz kapıda. Son zamanlarda altın piyasasında tahminleri tutan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, çok daha kritik bir döneme girileceğini belirtti. Elinde altını olan tüm vatandaşlara tek tek açıklama yaparak altında yaşanacak fiyat dalgalanmasını anlattı. Son haftalarda, özellikle de seçim haftasından itibaren altın fiyatları bir düşüş halindeydi. Geçen hafta tekrar yükseliş trendine geçti. Peki, altın fiyatları düşecek mi? Seçim sonrası altında durum nasıl olacak? İşte altın fiyatlarına dair detaylar... 

Altın fiyatlarında kritik bir dönem başlıyor. Bu döneme dair ciddi uyarılar yapan Finans Uzmanı İslam Memiş, küresel çaptaki piyasalar ile yurt içi piyasalarına dair tahminlerini tek tek sıraladı. Altın fiyatlarını en çok etkileyen durumlardan birisi olarak da ABD borç limit görüşmelerinde yaşanan belirsiz durum olduğunu belirtti.  

altın fiyatları islam memiş

ABD ALTINI ÇIKMAZA SOKTU! 

ABD’de gerçekleşen borç limitine dair görüşmelerde bir sonuca varılamaması altın piyasasını da etkiliyor. Son olarak McCarthy 2 gün önce uzlaşmaya varılamadığı yönünde açıklama yaptı. Bilindiği kadarıyla da herhangi bir toplantı planı gerçekleştirilmedi. Louisiana Milletvekili Garret Graves ise uzlaşmak için tarafların istekli olduğunu, ancak bazı adımlar gerektiğini de açıklamalarında belirtti. Peki, altın fiyatlarındaki durum nasıl etkilenecek? 

Borç limiti belirsizliğinden ONS altın ise dalgalı bir şekilde etkileniyor. 7 dolar birden düştükten sonra dün günü 1956,04 dolar ile kapatan ONS altın, bugün güne 1956,04 dolar ile başladı. Gram altın ise dün kapanışı 1.251,92 TL ile yaparken bugün alış için 1.251,44 TL ile satış içinse 1.251,65 TL ile güne başladı. 

UZMANDAN ÇARPICI TAHMİNLER 

Altın ve Para Piyasaları İslam Memiş, bu zamana kadar en çarpıcı iddialarını ortaya koydu. Piyasalara ilişkin iddiaları şu şekilde oldu: 

islam memiş haziran 2023 altın tahmini

“Pazartesi yapacakları Haziran ayı operasyonunu açıkladım. Şimdiyse asıl amaçlarının ‘Büyük Plan’ olduğunu açıklıyorum. 2 senedir dünyadaki merkez bankalarının ortak bir şekilde hareket ettiğini belirtmiştim. Hala aynı şekilde düşünüyorum. İnanmıyor olabilirsiniz, inan ya da inanmayan kişilerin durumları farklı. Ortaya attığım iddiayı ‘Önüne yem atılması’ olarak örneklendirmiştim. Kafasını kaldıran kafeste olduğunu gördü. Dünya üzerindeki bankalar vatandaşların varlıklarına ilk etapta erişim sınırlandırması getirdi. Bunu günlük alım/satım, çekim ve işlem sınırı olarak sağladı. ABD bankaları açıklamasında 2 bin dolardan fazla çekimlerin bildirilmesi gerektiğini belirtti. Suç dolandırıcılığı ihtimali ile reddedebileceklerini belirtti. Diğer bankalardan da bu açıklamalar duyulacak. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da döviz talebinin azalması için yeni bir adımı attı.” 

İslam Memiş, bu şekilde bankaların vatandaşları uzun vadeli yatırımcı olmaya teşvik ettiğini belirtti. Bankaların yastık altı olan altınların ekonomiye katılması için birçok teşvik kampanyası başlattığını da vurguladı. Fiziki varlığın özgürlük olduğunu, bu şekilde ise muhtaç edileni yönlendirmenin, köle yapmanın daha kolay olduğunu ifade etti.