Yeni yapılmakta olan Emeklilik Yasası ile bilgiler ve detaylar gün geçtikçe daha da aydınlanmaktadır.

1997 yıl şartıyla EYT ile emeklilik müjdesi! 25 Ekim EYT son dakika bugün yeni gelişme! Kimler emekli olacak? Emeklilik için günlerini dolduran ancak yaş yüzünden takılıp emekli olacaklar için bu detaylar özel bir önem taşımaktadır. İlgi ile her detay günlük olarak takip edilmektedir. EYT konusunda uzun süredir yasa çıkmasını bekleyenler bu haberlerle birlikte çıkacak olan yasanın kendilerine neler sunacağını da beklemeye başladılar. 

Düzenlemenin Aralık ayı içinde Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçeceği, hemen ardında da şartları uygun olanlar tarafından emeklilik başvurusu yapılabileceği belli olmuştur. Böylece çok kısa bir süre içinde en az bir milyon çalışanın kanun dâhilinde emeklilik yoluna girebileceği düşünülmektedir. Bu kişilerin aileleri de düşünülürse en az Türkiye dâhilinde beş milyon insan bu yasadan direkt olarak etkilenecektir. Bu yüzden kanun ile ilgili gelişmelere ilgi çoktur. Bu konuda çıkan her haber EYT’liler için çok büyük önem taşımaktadır. 

EYT İle İlgili Son Açıklama Yapıldı

EYT ile ilgili son açıkla ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olan Jülide Sarıeroğlu konuya son noktayı koydu. İlk etapta emekli olan 1 milyon kişi sonrası sistem açık kalacak ve emeklilik şartları oluşan yeni kişiler tarafından başvuru devam edecektir. Sarıeroğlu gelen ikinci dalga ile emekli olan insanların toplam sayısının 3-4 milyona erişebileceğini söylemiştir.
İlk açıklamalarda kanunun çıkmasının ardından üç ay süre ile başvurunun açılacağı bildirilmişti. Ancak bu süre genişletildi. Böylece prim veya yaş eksiği olanlarda yasadan faydalanma fırsatına sahip olacaklar. Eksikleri tamamlananlar derhal emeklilik işlemlerine başlayacak.

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

Kimler Emekli Olacak?

Yasa şekillendikçe kimlerin faydalanabildiği daha da belirlenmeye başladı. Öncelikle kişilerin 15 yıl prim ödemiş olmaları gerekmektedir. 4A yani SSK’lılar 3600 gün prim ödemiş olmalılar. Aynı zamanda sigorta girişi yapılan ancak günleri birikmeyenler için zaman aşımına bakılmaksızın borçlanma da yapılabilecektir. 

Var olan eksikler erkeklerde askerlik süresi kadar borçlanma ile temizlenebilecektir. Kadınlar ise her yaptıkları doğum için iki yıl borçlanıp eksik primlerini tamamlayabileceklerdir. Çok geniş sayıda insana sesleneceği şimdiden belli olmuştur.