Bir dönem önceki ABD Başkanı olan Donald Trump, Manhattan Ceza Mahkemesi’nde kendisine yapılan tüm suçlamaları reddetti ve mahkemeyi terk etti.

Bir dönem önceki ABD Başkanı olan Donald Trump, Manhattan Ceza Mahkemesi’nde kendisine yapılan tüm suçlamaları reddetti ve mahkemeyi terk etti. Trump, bu mahkeme ile ABD tarihinde kendisine yöneltilmiş olan bir suç ile hâkim karşısına çıkan ilk başkan olarak tarihe geçti.

New York’ta hâkim karşısına çıkarılmak için prosedür gereği gözaltına alınan eski bir ABD başkanı olan Trump, mahkemede kendisine yapılan 34 suçlamanın hepsini reddetti. Trump, mahkeme bittikten sonra mahkeme salonundan hızlı bir şekilde ayrılarak havalimanına gitti.

Trump, karadan ve havadan korumayla mahkemeye gitti

Trump, yoğun güvenlik önlemleri alınarak 5. Cadde’deki Trump Tower’dan alındı. Trump, yerel saat olarak tam 13.30’da mahkemeye ulaştırıldı. Trump, mahkemeye gelene kadar gizli servis konvoyu tarafından takip edildi. Bunun yanı sıra havadan da Trump’ı New York Polis helikopteri ve canlı yayında olan bir medyanın helikopteri izledi. Trump’ın bu kadar sık bir korumayla gitmesi onun ne kadar önemli bir insan olduğunu net bir şekilde gösteriyor.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Trump’ın avukatları, kelepçe uygulamasının kesinlikle gerçekleşmesinin mümkün olmayacağını açıkladı. ABD’de 2024’teki başkanlık seçimlerine adaylığını koyan Donald Trump, 18 Mart tarihinde Manhattan Bölge Savcısı’na getirildi ve suçlandı. Trump 2016 Başkanlık seçimleri süresince yetişkin bir film yıldızı olan Stormy Daniels’e yapmış olduğu sus payı ödemesi ile ilgili suçlandı. Trump bu ödemeyi bir gider olarak göstermesi suçlanmasının sebeplerinden bir tanesiydi.

Trump’tan siyasi cadı avı benzetmesi

Trump, kendisine yapılan suçlamaların siyasi cadı avı olduğunu söyleyerek tepki gösterdi. Trump, dün mahkemeye Florida’da bulunan özel uçağı ile New York’a getirilmişti. Trump’ın mahkemeye getirileceği belli olduktan sonra Trump karşıtı ve destekçisi olan bazı küçük gruplar sabahın erken saatlerinden itibaren mahkeme binasının önünde beklediler. Her iki taraf da davanın sonuçlanması için beklemeyi sürdürdü. Fakat, mahkemede henüz karar ile ilgili kesin bir karar çıkmadı. Taraflar kendi düşüncelerini belirtti ve karar bir sonraki duruşmaya kaldı.

Trump, aday olabilecek mi?

Trump, başkan olduğu dönemde sürekli gündeme oturacak konuşmalar yapmıştı. Bazılarının güldüğü, bazılarının ise gıcık olduğu bir başkan olan Trump, bu kez karşı karşıya kaldığı suçla aynı duyguları yaşatıyor. Mahkemenin Trump hakkında karar vermesi ile Trump’ın 2024 seçimlerinde aday olması belirlenecek. Şu anda herkes Trump’ın 2024 yapılacak başkanlık seçimine aday olup olamayacağını merak ediyor.