Virgin Grubu’nun kurucu olan İngiliz milyarder Richard Branson’ın sahip olduğu uzay araştırmaları ve uydu fırlatma şirketi olan Virgin Orbit hakkında iflas başvurusu gerçekleştirildiği duyuruldu.

Virgin Grubu’nun kurucu olan İngiliz milyarder Richard Branson’ın sahip olduğu uzay araştırmaları ve uydu fırlatma şirketi olan Virgin Orbit hakkında iflas başvurusu gerçekleştirildiği duyuruldu.

Merkezi Kaliforniya’da bulunan Virgin Orbit’in yapmış olduğu açıklamaya göre şirket uzun vadeli olan finansman borçlarını ödeyemedi ve iflas bataklığına düştü. Yapılan açıklamada Virgin Orbit’in CEO’su olan Dan Hart bazı açıklamalarda bulundu:

“Ekip arkadaşlarımdan her birine hem önder ruhları hem de bu zor zamanımızda projeye karşı göstermiş oldukları sabır ve profesyonellik adına son derece minnettarım”

Cosmic Girl tarih yazacakken tarih oldu

Virgin Orbit 2017 yılında İngiliz bir milyarder olan Richard Branson tarafından kuruldu. Virgin Orbit’in amacı Cosmic Girl adıyla anılan modifiye edilmiş bir adet Boeing 747 model uçağın alt kısmına yerleştirilmiş bir uygu fırlata sistemi olan LauncherOne’ı daha da geliştirmek ve ticari gelir boyutlarına taşımak için kuruldu. Yapılması planlanan fakat iflasa uğrayan LauncherOne 500 kilogram altında olan mini uyduları taşımak için tasarlanmıştı. Bu projenin en büyük avantajlarından bir tanesi de Cosmic Girl’ün herhangi bir havalimanından kalkış yapabilmesiydi. Bu sayede herhangi bir roket fırlatma tesisine gerek kalmayacaktı.

LauncherOne herhangi bir başarı gösteremedi

Virgin Orbit bu iflasın ardından geçtiğimiz hafta çalışanlarının yüzde 85’i olan 750 kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldıklarını belirtmişti. Şirket, 30 Eylül 2022 tarihinde toplamda 243 milyon dolarlık varlığının ve 135 milyon dolarlık da borcunun olduğunu açıklamıştı. Şirketin yüksek riskli bir sektörde olması üzerine başarı çok önemliydi. Fakat ocak ayında İngiltere’de yapılan fırlatmada LauncherOne herhangi bir başarı gösteremedi. Başarı gelmeyince şirket birden yere çakıldı. Bu gibi şirketler iflas olayına çok alışkın. Ortaya koydukları proje ile çok büyük bir başarı elde edip milyarder olabilecekken bir yandan da bu olay gibi iflas edebilir.

Branson bir daha deneyecek mi?

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Forbes’in yayınladığı listeye göre şirketin kurucusu ve aynı zamanda sahibi olan Richard Branson’ın toplamda serveti 3 milyar dolarları buluyor. Virgin Orbit’in iflas etmesi Branson’u sadece biraz etkileyecek gibi görünüyor. Branson ileride bu işi tekrar deneyecek mi bilinmiyor. Fakat, bu denemesi çok da güzel gitmedi.