Emekli olabilmek adına aranan şartların güncellenmesiyle beraber birçok kişi için erken emeklilik fırsatı doğmuş oldu. Bu durumda olan vatandaşlara yönelik gerekli açıklama direkt olarak Cumhurbaşkanlığından yapıldı.

42-43-44 ve 45 yaşında erken emeklilik düşünenlere müjdeli haber geldi! Cumhurbaşkanı talimatı verdi!. Açıklama sonrası emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar büyük bir sevinç yaşadı. Diğer emeklilik kriterlerine uygun olan ancak sadece yaşını beklemek durumunda kalanların mağduriyetlerin giderilmesi noktasında bir umut doğmuş oldu. Erken emeklilik için gündeme alınan yaş aralığının ise 42 ila 45 yaşı kapsadığı öğrenildi. Bunun haricinde bu fırsatın faydalanmak isteyen vatandaşların belirli kriterlerine uygunluğuna bakılacağı yine edinilen bilgiler arasında yer aldı. Erken emeklilik konusunda bekleyenlerin sayısının fazla olması seçimlerin de yakınlaşmasıyla birlikte bir kez daha gündeme geliyor. Peki, erken emeklilikte nasıl bir yol izlenmesi düşünüyor? İşte bu konuya dair merak edilen ayrıntılar!

Erken Emeklilik İçin Aranan Şartlar

Hem iktidar hem de muhalefet kanadı sık sık erken emeklilik konusu gündeme getirirler. Yapılan görüşme ve değerlendirmeler sonrasında ise beklenen haber geldi. Ancak bu kapsamda atılacak adımlardan yararlanabilmek içinde vatandaşların bazı özeliklere sahip olmaları istenecek. Bu noktada kişinin yaptığı iş dolayısıyla yıpranma durumu göz önüne alınacak. Kişi hem yıpranma payını hem de çalışma süresini doldurduysa bu fırsattan faydalanabilecek.

Yine yapılan görüşmelerde, yıpranma payı noktasında tanınan 18 meslek grubunun kapsamının 45’e çıkarılması da gündeme geldi. Eğer yasa onaylanırsa artık belirlenen bu 45 meslek gurubunda çalışan kişilere yıpranma payı ödemesi yapılacak. Yani bu haktan yararlanacak vatandaşların sayısı artmış olacak. Bu kapsamda erken emeklilik için sınırların da belirlendiği ifade ediliyor.

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

Erken Emeklilik İçin Belirlenen Sınırlar Ne Olacak?

Milyonlarca vatandaş erken emekli olabilmek için beklerken bir yanda da bu kapsamda yer alıp almadığını merak eder. Öncelikle bu noktada sadece yıpratıcı meslek grupları içerisinde çalışmak yeterli değildir. Aynı zamanda kişinin istenen prim ve gün sayısını da doldurması gerekir. Eğer çizilen sınırlara uygunluk sağlanıyorsa SGK’ya dilekçe vermek bu noktada yeterli olacaktır. Verilen dilekçe değerlendirilir ve bir sorun olmaması halinde kişi sunulan bu fırsattan faydalanabilir.