Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlara yönelik haberler birer birer gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda yakın bir zamanda önemli gelişmelerin yaşanılacağına dair yaygın bir görüş de hakim! İşte detaylar!

Yaşanan son gelişmelerin ardından 45 yaşındaki vatandaşlara dahi emeklilik için bir fırsat doğdu. Bu sürpriz gelişme sonrası vatandaşlar arasında büyük bir heyecan yaşandı. Herkes istenen şartlara uygun olup olmadığını araştırmaya başladı. Hesaplama yapılırken ise prim ve gün sayısı kriterlerin net şekilde bilinmesinin gerekli olduğunun altı çizildi. Ayrıca yine bu kapsamda kişinin işe başlangıç tarihinin de bilinmesi son derece önemli. Eğer mevcut değerler istenen aralıkta yer alıyorsa erken emekli olma fırsatı yakalanmış demektir.

Yapılan Araştırmalarda Erken Emekliliği İşaret Etti!

Çalışan her vatandaş ister istemez bu süre boyunca hem fiziki hem de psikolojik olarak yıpranıyor. Bu yıpranmadan kaynaklı olarak emekli olmaya duyulan ihtiyaç artmış oluyor. Yaşanan beklentiler üzerine Türkiye’de hangi yaş aralığında emekli olunması gerektiği üzerine bir araştırma yapılıyor.

Ortaya çıkan verilerde göre de 45 ila 51 yaş arasında yer alan vatandaşların emekli olması gerektiği gerçeği ortaya konuluyor. Hem yapılan araştırmalar hem de vatandaşların beklentilerinin aynı doğrultuda olması bu noktada harekete geçilmesine katkı sağladı. Tabi ki bu şekilde erken emekli olabilmek için ise bazı şartlar sıralandı.

Peki, Erken Emeklilik İçin Aranan Şartlar Ne Olacak?

Bu kapsamda emekli olabilmek için öncelikle çalışılan gün sayısının hesaplanması noktasında dikkatli olunması gerekiyor. Bu kriterdeki ufak değişiklikler emeklilik için belirlenecek zaman üzerinde büyük etkiye neden oluyor. Ayrıca kişinin çalışmaya başladığı tarihe de dikkat etmesi gerekiyor. 9 Eylül 1999 tarihinde çalışmaya başlayan bir kişinin emeklilik için üç kademeli bir süreçten geçmesi gerekiyor.

İş Bankası'ndan Kolaylıkla Kredi: Sigortalılara Özel 10.000 TL Fırsatı! İş Bankası'ndan Kolaylıkla Kredi: Sigortalılara Özel 10.000 TL Fırsatı!

Belirtilen tarihten önce sigorta girişi olan kişileri ise farklı aşamalar bekliyor. Söylenen tarihte işe başlayan bir kişi 25 yıl aktif olarak çalışıp 5225 günüde doldurduysa erken emekli olma şansına erişiyor. Prim gün sayısının hesaplanması için ise e-devlet sistemi devreye giriyor.