4A, 4B, 4C’li emeklilere maaş zammı tablosu geldi. Maaş zammı tahminleri aşıyor. İşte ayrıntılar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Temmuz 2023 ara zamlarının yapılacağını duyurmasıyla beraber milyonlarca vatandaş memur, asgari ücretli ve emekli maaşlarına gelecek zamları merak ediyor. İlk 6 ay enflasyonu göz önüne alınarak üstüne refah payı eklemesi yapılacak olan zamlar netleşmiş durumda. Buna bağlı olarak SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi olan vatandaşların maaş tablosu da geliyor. 

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

Son olarak Nisan ayında enflasyon aylık 2,39 iken, yıllık bazda ise 43,68 oldu. Mayıs ayı enflasyon verileri de kısa zamanda TÜİK tarafından açıklanacak. Bunun yanı sıra TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) yaptığı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarını paylaştı. Ocak ayında olduğu gibi refah payı eklemesiyle zamlar beklenenin üzerine çıkıyor. Peki, Temmuz 2023 SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı maaşları ne kadar olacak? 

ssk bağkur emekli maaşları temmuz 2023-1

7 BİN 500 TL’Yİ GEÇEN EN AZ MAAŞ 

Emekliler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en az maaşı 7 bin 500 TL’ye çıkardığında milyonlarca vatandaş sevinç yaşadı. Son olarak yaptığı açıklamada ise minimum emekli maaşının 7 bin 500 TL üstüne çıkacağını şu cümlelerle açıkladı: 

“Minimum emekli maaşını inşallah 7 bin 500 TL’nin de üstüne çıkaracak çalışmalarımız var. Asgari ücreti de gözden geçirecek ve memurlar için enflasyon farkı dışında refah payını ekleyeceğiz.”  

Açıklamanın ardından kamu işçileri için yüzde 45 zam ile en az 15 bin TL olan maaş onaylandı. Memurlara minimum maaş 22 bin TL açıklandı. Buna göre ise memur ve memur emeklisi olan vatandaşların maaşlarında düzenlemeler yapılacağı belirtildi.  

4a 4b 4c emekli maaşları temmuz 2023

ENFLASYON ZAMMIN BELİRLEYİCİ OLACAK 

SSK ve Bağ-Kur’lu emekliler için yapılacak zamda enflasyon oranları belirleyici olacak. Buna göre Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran verileri baz alınarak refah payı eklemesi gerçekleştirilecek. Son yapılan Piyasa Katılıcıları Anketi’nde 6 ay enflasyon verisi 21,36 olarak ön görüldü. Buna göre yüzde 35 zam beklentisi mevcut. Bu da en az maaş olan 7 bin 500 TL için 9 bin 69 TL, en fazla 12 bin 900 TL olan mevcut maaş içinse 15 bin 598 TL olarak zammın beklendiği yönünde tahminleri kuvvetlendirdi.