ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in iç işlerine karışmayı reddettiklerini ve müdahale etmeyeceklerini açıkladı.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Kuzey Karolina’daki program dönüşü uçağa binerken Durham’da ve sonrasında da Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, yargı reformu tartışmaları sebebiyle protestolar yaşayan İsrail hakkında da açıklamalarda bulundu. İsrail’de yüz binlerce kişinin sokağa döküldüğü ve yargı reformuna karşı geldiği gösteriler için kendisinin endişelenip endişelenmediği sorusu üzerine ABD Başkanı Biden, İsrail’in pek çok güçlü destekçisi ülke gibi kendisinin de son derece endişeli olduğunu aktardı.

“İsrail, Amerika Birleşik Devletleri’nin ve Amerikan Yahudilerinin pozisyonunu gayet iyi biliyor…”

İsrail’in çok zor bir süreçten geçtiğini ve bu durumun kısa süre içerisinde çözülmesi gerektiğini düşündüğünü belirten ABD Başkanı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yargı reformu düzenlemesinden vazgeçmesini umduğunu ifade etti. İsrail’in Başbakanı Netanyahu için bu yolda devam etmeyeceklerini vurgulayan Biden, bunu da bir nevi netleştirdiğini söylerken Netanyahu’nun gerçek bir uzlaşma sağlayacak şekilde hareket etmesini de umduğunu aktardı.

ABD Başkanı Joe Biden, kendisine yöneltilen Netanyahu’yu ABD’ye davet edip etmemesi sorusuna da yakın zamanda bir davet düşünmediğini söyledi ve İsrail Başbakanı’nın kendisiyle telefonda konuşmadığını, onunla ilgili düşüncelerini de İsrail’de bulunan ABD büyükelçisi üzerinden ilettiğini bildirdi.

Öte yandan Joe Biden, İsrail’in iç işlerine müdahale etmediklerini ve İsrail’in ABD’nin bu husustaki tutumunu bildiklerini vurgularken, Amerika’nın da Amerikan Yahudilerinin pozisyonunu da İsrail’in bildiğini belirtti.