ABD Başkanı Joe Biden, Washington DC Kent Konseyi’nin ceza kanununda değişiklik yapmasını engelleyen yasa tasarısını onaylayan imzayı attı.

Geçtiğimiz haftalarda Kongre’nin iki kanadında bulunan milletvekillerinin, Washington DC Konseyinden geçen ve Amerika Birleşik Devletleri’n,n başkenti olan Washington DC ceza kanununu revize eden yasa tasarısındaki değişiklikleri reddeden oylamanın akabinde Amerika Birleşik Devletleri başkanı Joe Biden da söz konusu tasarıyı imzalayarak onayladı.

Washington DC Konseyi, 2022 yılının Kasım ayında başkentin ceza kanununu revize eden ve araba kaçırma gibi şiddet içeren bazı suçların mevcut cezaları azaltacak yeni düzenlemeler getiren yasa tasarısını kabul etmişti. Konsey’in yasa tasarısını kabul etmesinin ardından Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser tasarıyı veto etmiş ancak Konsey yeniden oylayarak kabul etmişti ve Belediye Başkanı Muriel Bowser’ın vetosunu aşmıştı.

Bunların yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın Washington DC’nin ‘Özerk Yönetimi’ ve kendi kararlarını veren bir eyalet olmasını savunan söz konusu tasarıyı da veto edebileceği de konuşuluyordu ancak ABD Başkanı Biden, yasa tasarısını onaylayan imzayı attı. Amerika Birleşik Devletleri kurucusu George Washington’ın adı verilen Washington DC kentinin özel bir statüye sahip olması ve demokratların çoğunlukta olduğu 712 bin nüfuslu kentin eyalet statüsü kazanma mücadelesinin de yıllardır Amerikan kamuoyunun gündemini meşgul etmesi de önemli bir husus olarak görülüyor.

“Washington DC’nin özerkliğini destekliyorum ancak araba kaçırma cezalarının düşürülmesi değişikliklerini desteklemiyorum…”

Amerika Devlet Başkanı Joe Biden, Washington DC’nin eyalet olmasını ve özerkliğini desteklediğini ifade ederken Washington DC Konseyi’nin Belediye Başkanı Bowser’ın itirazına rağmen öne sürdüğü araba kaçırma gibi şiddet eylemlerinin cezasının düşürülmesi gibi bazı değişiklikleri desteklemediğinin de altını çizdi. Senato’nun DC Konseyi’nin kararını bozmak istediği takdirde de bunu imzalayacağını söyleyen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden, tasarıyı veto etmeyeceğinin sinyalini de vermişti.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Tüm bunların yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın bu yasayı onaylaması ile beraber Amerika’da tartışmalar yeniden alevlenmeye başladı.