Fransa’da emeklilik reformunun kabulü ile ülke genelinde protestolar devam ederken Paris’te 113 kişi gözaltına alındı.

Hükümetin emekliliği 62’den 64’e çıkarmasını planlayan emeklilik reformuna ilişkin muhalefet, hükümete karşı Fransız meclisine 2 gensoru önergesi de sundu ve bu gensor önergeler de mecliste reddedildi. Bu önergelerin de reddedilmesi ile emeklilik reformu nihai sonucuna ulaştı ve kabul edildi.

Fransa’da hükümetin emeklilik yaşını 62 yaştan 64 yaşa çıkarmayı öneren emeklilik reformunun nihai bir şekilde kabul edilmesinin ardından ülke genelinde halk protesto gösterileri düzenlemeye başladı. Başkent Paris başta olmak üzere pek çok şehirde Genel İş Sendikası başta olmak üzere milyonlarca vatandaş sokaklara dökülerek gösteriler düzenledi ve hükümetin bu reform kararına karşı çıktı.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Halk sokağa çıkarak iki hafta boyunca biriken çöpleri ateşe verdi ve çöp bidonlarını devirmeye başladı

Paris’te bulunan göstericiler Saint-Lazare garı, Cumhuriyet ve Bastille meydanları gbii farklı noktalarda toplanırken, genellikle de gösterilere genç nüfus katılıyor. Bununla beraber, ülke genelinde yapılan protestolarda ise kimi zaman gergin anlar da yaşanabiliyor. Göstericiler, temizlik işçilerinin grev yapma sebebiyle iki hafta boyunca başkent Paris’in sokaklarında biriken ve yığılan çöpleri ateşe verdi ve çöp bidonlarını da devirdi.

Tüm bunların yanı sıra, Fransa’nın ulusal basınında yer alan haberlere göre ise Paris’te şimdiye kadar 113 gösterici protestolardan dolayı gözaltına alındı.