ABD Çalışma Bakanlığı tarım dışı istihdam verilerini açıkladı. Bu kapsamda ülkede tarım dışı istihdam rakamları beklenenin üzerinde geldi. İşte detaylar…

ABD Çalışma Bakanlığı tarım dışı istihdam verilerini açıkladı. Bu kapsamda ülkede tarım dışı istihdam rakamları beklenenin üzerinde geldi. İşte detaylar…


Piyasaların merakla beklediği ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı 2022 yılının aralık ayına ilişkin istihdam raporunu açıkladı. Açıklanan verilere baktığımız zaman tarım dışı istihdam oranlarında düşüş olduğunu ifade edebiliriz. 

ABD-istihdam


ABD’ de Tarım Dışı İstihdam Verileri Açıklandı!


Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeleri iç piyasa açısından da yakından takip etmek gerekir. Bu bağlamda ABD tarım dışı istihdam oranlarının küresel yüksek enflasyon rakamları ile mücadele açısından da oldukça önemlidir. Öte taraftan yatırım araçları bakımından da değerlendirmek lazım. 


ABD ekonomisinde Aralık 2022 tarihine ilişkin tarım harici istihdam verileri açıklandı. Verilere baktığımız zaman işgücü talebinin güçlü olduğuna işaret ettiğini ifade edebiliriz. Bu bağlamda enflasyon göstergelerinin beklenenin altında gerçekleştiğini belirtebiliriz. Küresel piyasalar merakla bu verilerin açıklanmasını bekliyordu. Dolayısı ile bu verilerin iç ve dış piyasalar açısından önem arz ettiğini ifade edebiliriz. 

iStock-1217888015-_1_


Rakamlar Beklenenin Üzerinde!


ABD Çalışma Bakanlığı’ nın açıklamış olduğu tarım dışı istihdam verilerine baktığımı zaman istihdamın en yüksek olduğu eğlence, konaklama ve inşaat alanlarında olduğunu ifade edebiliriz. Genel olarak baktığımızda ise tarım dışı istihdam beklentileri aştığını söyleyebiliriz. Aralık 2022 tarihinde tarım harici sektörlerin hepsinde istihdamın arttığını belirtebiliriz. 


Açıklanan aralık ayı istihdam raporuna baktığımızda tarım dışı sektörlerde istihdam aralık ayında 223 bin kişinin arttığını görüyoruz. ABD Çalışma Bakanlığı’nın yayımladığı raporda Aralık 2022 tarihinde 223 bin kişi artarken aynı zamanda işsizlik oranı da %3,6 oranından %3,5’ e indiğini belirtebiliriz. Ayrıca bakanlık kasım ayı tarım dışı istihdam verilerinde de revizyona giderek 263 binden 256 bine revize edildiğini ifade edebiliriz. 


Öte taraftan ABD Çalışma bakanlığının raporunda işsizlik ile ilgili güncel veriler de yer aldı. Bu bağlamda aralık ayındaki işsizlik oranı 0,1 puan düşerek %3,5 oranına düştüğünü ifade edebiliriz. Rapora göre ülkedeki işsiz insan sayısı aralık ayında 278 bin kişi azalarak 5 milyon 722 bin kişi oldu. İş gücüne katılım oranı ise bu dönemde 0,2 puan artış ile %60,1’ e yükseldiğini ifade edebiliriz. Yine rapora göre haftalık ortalama çalışma saati bu dönemde 34,3 seviyesindeyken, ABD Merkez Bankası’ nın dikkatle izlediği ortalama saatlik kazanç %0,2 oranından artarak 28,07 dolara yükseldiğini ifade edebiliriz. 


ABD Merkez Bankası (FED), son 43 yıldan bu yana en hızlı faiz artırımını gerçekleştirmiş olmasına rağmen işgücü piyasasının güçlü kaldığını ifade ederek, istihdam artışındaki yüksek faiz oranlarının tüketici harcamaları ve şirketlerin yatırımları üzerinde oluşturduğu baskıdan kaynaklı birçok yıl sonuna kadar önemli ölçüde yavaşlayabileceğini birçok analist belirtti.

Bu bağlamda aralık ayında FED politika faizini 50 baz puan yükselterek son 15 yılın en yüksek seviyesinden %4,25- 4,50 aralığına yükseltildiğini ifade edebiliriz. Dolayısı ile bu politika faizinin analistlerin yorumuna göre yıl sonuna kadar yumuşatılacağını vurgulayabiliriz. 


Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik gelişmeler ulusal ekonomiler tarafından yakından takip ediyor. Çünkü karşılıklı bağımlılık teorisi içerisinde olan ülkeler küreselleşmenin de etkisi ile yaşanan herhangi bir olaydan bütün ülkeler etkilenebiliyor.

Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme

Hem iç hem de dış piyasada gerçekleşen olaylar yatırım araçlarını da etkilemektedir. Günümüzde küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyon ile mücadelenin temel sebeplerinden bir tanesi de 2019 yılında Çin’ de ortaya çıkıp dünya geneline yayılan korona virüsün olduğunu ifade edebiliriz.