Küresel piyasaların gündeminde ABD enflasyon verileri yer alıyor. Ayrıca, milyonlarca kişi ABD’nin açıklayacağı FED kararını yakından takip ediyor. Altın yatırımcısı gram altın fiyatlarının enflasyon oranlarının açıklanması ve FED kararından sonra nasıl etkileneceğini merak ediyor. İşte detaylar…

Küresel piyasaların gündeminde ABD enflasyon verileri yer alıyor. Ayrıca, milyonlarca kişi ABD’nin açıklayacağı FED kararını yakından takip ediyor. Altın yatırımcısı gram altın fiyatlarının enflasyon oranlarının açıklanması ve FED kararından sonra nasıl etkileneceğini merak ediyor. İşte detaylar…


Son zamanlarda ABD, FED faiz kararı oldukça merak ediliyor. Ayrıca, küresel piyasalarda gözler bugün açıklanacak enflasyon verilerine çevrilmiş durumda. 2022 yılının son günlerine geldiğimiz bugünlerde gram altın fiyatları rekor kırarak arttı. ABD, enflasyon verilerinin ve FED faiz kararının açıklamasının ardından vatandaşlar gram altın fiyatının düşüp düşmeyeceğini araştırmaya başladı.

Ekran Resmi 2022-12-14 18.22.28


ABD Enflasyon Verileri Açıklandı!


Küresel piyasalar bu ay açıklanacak ABD enflasyon rakamlarından kaynaklı temkinli davranıyor. Resesyon ikilemi ve enflasyonun sürmesi ile para politikalarına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini ifade edebiliriz. Dolayısı ile açıklanacak enflasyon verilerinin ardından piyasalarda hareketliliğin yaşanacağını belirtebiliriz. 


ABD ve Almanya’ da açıklanacak enflasyon verileri merakla bekleniyor. Öte tarafta Asya bölgesinde sağının etkileri hala kendini gösteriyor. Bu bağlamda Çin’ de hükümet korona virüs tedbirlerini gevşetmeye devam edeceğini belirtti. Ayrıca ülkede günlük vaka sayısı 8 binin altına düştü. 


Küresel piyasalarda yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. Bilhassa 2019 yılında dünya genelinde etkili olan korona virüs ile yaşanan aksaklıklardan ekonomik krizin çıktığını ifade edebiliriz. Salgında tedbir amaçlı günlerce ülkeler kapandı. Böylece tedarik zincirinde ciddi kopuşlar yaşandı. Tedarik zincirinde yaşanan aksiliklerin ardından yavaş yavaş tedbirlerin kaldırılması ile yüksek enflasyon rakamları da kendini göstermeye başladı. Karşılıklı bağımlılık içinde olan ülkeler yüksek enflasyon ile mücadele etmeye başladı. 

Ekran Resmi 2022-12-14 18.22.42


Altın Faiz Kararı Sonrası Düşer Mi?


Küresel piyasalarda bugün gözler ABD’ de açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi. Tüketici Fiyat Endeksi’ ndeki (TÜFE) artışa baktığımız zaman ABD, ekim yıllık %7,7 ile beklentilerin altında kılırken kasımda %7,3 düşmesi tahmin ediliyor. Ayrıca ABD’ de aylık bazda baktığımızda kasımda %0,3 oranında olması bekleniyor. 


ABD’ nin enflasyon oranlarında düşüşün devam etmesi FED’ in sıkı para politikalarının etkisinde umutların artacağını belirten uzmanlar ayrıca iki ay önce zirvesini gören çekirdek enflasyona dair gelişmelerin daha çok önem taşıdığını ifade etti. Ayrıca uzmanlar FED toplantısında 75 baz puanlık faiz artışının da beklendiğini vurguluyor. 
Son yılların enflasyon rekorunu kıran ABD en hızlı faiz artışına giderek FED, üst üste dört defa 75 baz puanlık artış da dahil olmak üzere bu yıl faiz oranlarını 375 baz puan arttırdığını ifade edebiliriz.

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan FED Başkanı Powell faiz artış hızını yavaşlatmanın zamanının geldiğini vurguladı. Yapılan bu açıklamanın ardından gözler ABD, FED faiz kararına çevrildi. Küresel piyasalarda hareketliliğe sebep olacak kararı milyonlarca kişi yakından takip ediyor. Öte taraftan piyasalarda 50 baz puan arttırma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade edebiliriz. 


TÜFE ve ardından FED faiz kararı ile altının nasıl etkileneceği en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu bağlamda piyasa analisti Edward Moya önemli açıklamalarda bulundu. Moya, “TÜFE’ nin doğru yönde seyretmesi bekleniyor. Ancak, birçok kişinin beklediği kadar hızlı düşmeyecek. Altın konusunda kısmen ayı pozisyonuna geçtim. Fed sonrası altının sarsılması mümkün. Ancak, sonunda da yükselme ihtimali var. Potansiyel bir olumsuzluğa bakıyorum. Ancak bu kısa ömürlü olacak” şeklinde açıklama yaptı.

Moya, sözlerine “yine de şubat ayında 50 bps daha gidebileceklerini iddia etmek mümkün. Ve sonra, Mart ayında, muhtemelen bir tartışma olur. Hala daha sıkılaştırmanın gerekli olduğu görülüyor. Makro verilerin yanı sıra, Ukrayna’ daki savaşın daha da kızışma ihtimali var. Bu yüzden, jeopolitiğin altın için yeniden daha büyük bir rol oynamaya başlaması olası. Bu, üzerinde durmamız gereken şey. Savaşın daha da tırmanması riskleri bir kez daha ortalıkta dolaşıyor. Bu da altına güvenli liman değeri kazandıracak” şeklinde devam etti.