Piyasaların merakla beklediği ABD ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlar ile ABD’ de ocak ayında yıllık enflasyon on beş ayın en düşük seviyesine geriledi. İşte detaylar…

Piyasaların merakla beklediği ABD ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlar ile ABD’ de ocak ayında yıllık enflasyon on beş ayın en düşük seviyesine geriledi. İşte detaylar…


Küresel piyasalarda merakla beklenen kritik ABD ocak ayı enflasyon rakamları ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklandı. ABD’ de açıklanan ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin piyasaların yönü üzerinde etkili olması açısından önem arz etmektedir. Dolayısı ile ABD ocak ayı verisi ne kadar, yüzde kaç oldu gibi sorular araştırılmaya başlandı.

0x0-abd-enflasyon-verisi-ne-zaman-saat-kacta-aciklanacak-2023-ocak-abd-enflasyon-rakamlari-beklentisi-ne-yonde-1676373802620


ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!


Piyasalar, abd enflasyon rakamlarını merakla bekliyordu. veriler dünya için büyük bir öneme sahipti çünkü yatırım araçları bu yönde eğilim göstermektedir. Bundan dolayı piyasaların yanında yatırımcılar da merakla enflasyon rakamlarının açıklanmasını merakla bekledi. Bu bağlamda verilerin açıklanmasının ardından yatırım araçlarında yaşanacak gelişme merak ediliyor.


Küreselleşmenin hızla artığı doksanlı yılların ardından ekonomiler de dışa hızla açıldı. Bu bağlamda ithalat ve ihracat rakamlarında da artış yaşandı. Bazı bölgelerde entegrasyon süreci hız kazanırken diğer bölgelerde de serbest ticaret antlaşmaları yapıldı. Bu entegre yapılara en iyi örnek Avrupa Birliği verilebilir.

Avrupa Birliği 1950’ li yıllardan bu yana her ne kadar ekonomik bir birlik olarak kurulduysa da aslında bir enerji birliği oluşturulmaya çalışıldığı da ifade edilebilir. Öte taraftan Avrupa Birliği üyesi ülkelerde zaman içerisinde siyasi olarak da bir entegrasyonun kurulmaya çalışıldığı da vurgulanabilir.

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

AB üyesi ülkelerde sınırlar, hizmetler, sermaye ve kişiler serbest hareket ettiğinden dolayı ekonomik olarak gerçek bir entegrasyon yaşadıklarını ifade edebiliriz. Üçüncü ülkelere karşı ortak bir politika uygulayan birlik zaman içerisinde daha da entegre bir hal almıştır. Öte taraftan diğer bölgelerde de çeşitli amaçlar ile entegrasyon oluşmuştur.

Ancak ekonomik olarak bütün ülkelerde birbirine karşılıklı bağımlılık oluştuğunu ifade edebiliriz. Bunu ekonomi uzmanları kelebek etkisi olarak da açıklıyorlar. Bunun anlamı dünyanın bir ucunda kanat çırpan bir kelebek dünyanın öbür ucundakini etkileyebilecek güce sahip olduğunu göstermektedir. 

abd-enflasyon-verisi-K9bb_cover


Enflasyon Verisi Beklentilere Paralel Bir Şekilde Gerçekleşti!


Enflasyon verilerinin açıklanması ve bunun piyasalara olan etkisi genel olarak anlatılmaya çalışıldı. Bu bağlamda ABD gibi dünyanın en büyük ekonomisine sahip bir ülkenin ocak ayı enflasyon kriterleri piyasalar tarafından merakla beklenmesi daha anlaşılır olmuştur. Birbirine karşılıklı bağımlılık teorisi içerisinde olan ülkelerde yaşanan ekonomik gelişmeler yakından takip ediliyor. 


ABD ocak ayı enflasyon rakamları ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklandı. Açıklanan rakamlara göre ocak ayında yıllık enflasyon son 15 ayın en düşük seviyesine gerilediğini görüyoruz. Yıllık enflasyon beklentilerin üzerinde gerçekleşti ancak aralık ayında %6,5’ lik enflasyona göre geriledi ve gerileme ivmesinin de sürdüğünü ifade edebiliriz.

Aylık olarak baktığımızda ise ekonomistlerin beklentilerine paralel olarak gerçekleşti. Bu bağlamda ocak ayında TÜFE bir önceki aya kıyasla %0,5 oranında arttı. Sektör açısından baktığımızda enerji ve gıda dışında fiyatlarda yıllık artış %5,6 ile %5,5’ lik beklentinin biraz üzerinde oluşurken, aylık artış ise %0,4 ile beklentilere paralel gerçekleşti. 


Genel olarak ABD enflasyon rakamları TÜFE ocak ayında %0,5 oranında ve yıllık olarak %6,4 oranında gerçekleşti. Enflasyonun ocak ayında %0,5 yükselmesi, yıllık enflasyonun %6,2 oranında gerçekleşmesi bekleniyordu. Ülkede çekirdek TÜFE ocak ayında beklentilere paralel %0,4 oranında artarken yıllık olarak ise %5,6 oranında artış kaybettiği belirtildi. Bu bağlamda küresel piyasaların merakla beklediği ABD ocak ayı enflasyon rakamları açıklanmış oldu.