ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı EUCOM, iki Rus uçağının ABD’ye ait İHA’larını Karadeniz’de taciz ettiğini, uçaklardan birinin çarptığını ve diğerinin suya düştüğünü açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’ya ait iki Su-27 uçağının Karadeniz üzerinde ABD Hava Kuvvetlerine bağlı olan MQ-9 istihbarat, gözlem ve keşif insansız hava araçları olan İHA’lara profesyonel olmayan bir şekilde önleme yaptığı ifade edildi. Yapılan açıklamada sabah saat 07.30 sularında Rusya’ya ait olan Su-27’lerden biri MQ-9’un pervanesine çarptığını belirten ABD Hava Kuvvetleri, MQ-9’u Karadeniz’de uluslararası sulara düşürmek zorunda kaldığını ekledi. Çarpışmanın yaşanmamasından önce Su-27 uçağının düşüncesizce, çevreye zarar verecek şekilde ve gayri profesyonel bir şekilde MQ-9’un üzerine yakıt püskürttüğü ve önünde uçtuğu ABD Hava Kuvvetleri tarafından aktarılırken, yaşanan bu olay da güvensiz ve gayri profesyonelliğin dışında da beceriksizliğin göstergesi olarak betimlendi.

Öte yandan yapılan açıklamada, yaşanan bu olayın Rus pilotlarca gerçekleştirilen bir dizi tehlikeli eylemin devamı olduğunun altı çizilirken bu davranışların da tehlikeli olduğu ve yanlış hesaplamalara yol açabileceği de ifade edildi.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

ABD’nin Avrupa ve Afrika Hava Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral James B. Hecker ise, MQ-9 uçağının Rus uçağı tarafından vurulduğu esnada rutin operasyonlar yürütüldüğünü belirtirken MQ-9’un düştüğünü ve kaybolduğunu da aktardı. Rus pilotun bu davranışının ise neredeyse kendi uçağının düşmesine de neden olabileceğini belirten Orgeneral Hecker, ABD ve müttefik hava araçlarının uluslararası hava sahasında operasyon yürütmeye devam edeceğini belirtti. Ayrıca Orgeneral Hecker, “Rusya’ya da operasyonlarını profesyonel ve güvenli bir şekilde yapması çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bununla beraber ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder da günlük gerçekleştirilen basın toplantısında yaşanan bu olaya değinerek, 2 Rus uçağının MQ-9’a yönelik taciz eyleminin yaklaşık 30 ila 40 dakika sürdüğünü ifade etti ve önlemelerin sıklıkla yaşandığını ancak bu denli tehlikeli ve profesyonel olmayan önlemelerin yeni yaşandığını kaydetti. Tuğgeneral Ryder, İHA’nın enkazının nerede olduğuna dair ve enkaz çalışması yapılıp yapılmayacağına dair detay vermezken Rusya’nın ise enkazı henüz ele geçirmediğini ifade etti.

Pentagon Sözcüsü, yaşanan taciz esnasında Rus uçakları ile herhangi bir telsiz görüşmesi yapılmadığını, çarpmadan sonra ABD İHA pilotunun ise hasar alan MQ-9’u Karadeniz’e düşürdüğünü belirtirken, ABD’nin enkaz çıkarma da dahil olayla ilgili Türkiye ve bölgedeki diğer müttefiklerle henüz iletişime geçmediğini sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise yaptığı günlük basın açıklamasında Amerika Birleşik Devletleri’nin bu güvensiz ve gayri profesyonel müdahaleye güçlü itirazlarını iletmek için üst düzey Rus yetkililerle doğrudan temasa geçtiğini ve Rus büyükelçisini de bu mesajı iletecekleri birime çağırdıklarını belirtti. Çağrı sürecinin devam ettiğini işaret eden Ned Price, görüşmelerin bugün ABD yerel saati ile öğleden sonra gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.

Diğer bir yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, iki Rus Su-27 uçağının ABD’ye ait MQ-9 iHA’sını taciz etmesi ve uçaklardan birinin de düştüğünü günlük basın toplantısında açıklarken Rus uçaklarının gerçekleştirdiği bu tarz taciz olaylarının da alışılmadık bir hadise olmadığının altını çizdi. Son haftalarda Ruslar tarafından Karadeniz üzerindeki ABD İHA’larına tacizlerin devam ettiğini belirten Kirby, son olaya ilişkin de Rusya’nın Karadeniz üzerinde ABD’nin İHA uçurmasını caydırmaya yönelik bir mesaj vermek istediyse de bunun başarılı olmayacağını söyledi.

İHA ile temasa geçilmedi, herhangi bir silah kullanılmadı ve uçak üsse güvenli bir şekilde döndü

ABD tarafından yapılan açıklamaların yanı sıra Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, sabah saatlerinde Kırım yarımadası bölgesinde Karadeniz suları üzerinde Rus hava kuvvetlerinin hava sahası kontrol araçlarının Amerikan MQ-9 İHA’sının Rusya Devlet Sınırına yöneldiğini tespit ettiklerini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’ne ait İHA’nın hava sahası kullanımına yönelik ‘Geçici durum alanı’ sınrılarını ihlal edecek şekilde transponderlerini kapatarak gerçekleştirdiğini işaret eden Rusya Savunma Bakanlığı, bu alanın özel askeri operasyon yönetmek için oluşturulduğu ve bu bilginin de uluslararası hava sahasının tüm kullanıcılarına iletildiği belirtilirken, uluslararası standartlara uygun olarak da yayımlandığının altı çizildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, söz konusu alanı ihlal edenin kimliğini tespit etmek amacıyla görev başındaki hava savunma kuvvetlerine ait savaş uçaklarının havalandığını kaydederken, Moskova saati ile 09.30 sularında yapılan keskin manevra sonucunda MQ-9 İHA’sının irtifa kaybederek kontrolsüz uçuşa geçtiği ve su yüzeyine çarptığı belirtildi. Bununla beraber, Rus savaş uçaklarının silah kullanmadığı, İHA ile temas kurmadığı ve son derece de güvenli bir şekilde üsse geri döndüğü belirtildi.