META Üst Yöneticisi CEO Mark Zuckerberg, 10 bin çalışanın işine son vermeye hazırlandıklarını açıkladı.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi META’nın CEO’su Mark Zuckerberg, çalışanlarına gönderdiği mesajında 2023 yılının ‘Verimlilik Yılı’ ilan edildiğini ve 2023 yılı için de bazı güncellemeler yapıldığını açıkladı.

Gönderilen mesajda 2023 yılı için hedeflere dair açıklamalar yapan CEO Mark Zuckerberg, META’yı daha iyi bir teknoloji şirketi haline getirmek için zorlu ortamda finansal performanslarını iyileştirmeyi amaçladıklarını belirtirken, verimlilik çalışmaları çerçevesinde yapılacak olan değişikliklerin yıl içerisinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasını umduğunu ifade etti ve böylece de stres yaratan belirsizlik döneminin geride kalacağını şirketin de kritik çalışmalara odaklanabileceğini vurguladı.

Bununla beraber Mark Zuckerberg, gelecek birkaç ay içerisinde de düşük öncelikli projelerin iptal edileceğini ve yeni işe alımların düşürülmesi gibi yeniden yapılandırma planlarının açıklanacağını da belirtirken, işe alım ekibini de küçülteceklerini ifade etti. META şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg, yeniden yapılandırma ve işten çıkarmaları Nisan sonunda teknoloji grubunda, Mayıs sonunda ise de iş gruplarında yapmayı planladıklarını anlatırken, bu kapsamda da ekip boyutunun yaklaşık 10 bin kişi azaltılacağına işaret etti. 2022 yılının Kasım ayında 11 binden fazla kişinin işten çıkartılacağını duyuran META şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg, henüz işe alım yapılmayan yaklaşık 5 bin açık pozisyonun da kapatılacağını duyurdu.

Diğer bir yandan Amerika Birleşik Devletleri’nin teknoloji şirketlerinde de salgından dolayı personel sayısını önemli ölçüde artırmasının etkileri konuşulurken bu şirketler işten çıkarma furyasına katılmış ve diğer sektörler gibi teknoloji şirketleri de ciddi sayıda çalışanı işten çıkartmaya başlamıştı.

Mevduat Faiz Oranları Bu Sefer Düştü! Bankaların 1-3 Ay Arası Faiz Oranları Dipte! Mevduat Faiz Oranları Bu Sefer Düştü! Bankaların 1-3 Ay Arası Faiz Oranları Dipte!

IBM, Amazon, Ford ve Microsoft gibi sektörlerinin öncü şirketleri de işten çıkarma yapacağını duyurdu

ABD’li teknoloji şirketlerinin geçtiğimiz yıldan beri işten çıkarma kararı alması ve yeni işe alımların durdurulacağı kararı almalarının arka planında ise yüksek enflasyonun ve resesyonun yattığı söylenirken, bu şirketler arasında ise META ve Amazon gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin teknoloji sektörünün öncü şirketlerinin de aralarında olması dikkat çekmişti.

2023 yılında ise Microsoft, Google’ın ana kuruluşu olan Alphabet ve IBM gibi şirketler de çalışanlarının işine son vereceğini duyururken, teknoloji şirketlerinin yanı sıra da otomotiv sektöründen Ford ve kimya sektöründen de aynı şekilde Dow da işten çıkarmalara gidileceğini açıkladı.