ABD ile Filipinler, Güney Çin Denizi ve Tayvan Boğazı’nın yakınlarındaki tartışmalı sularda on yıllardır düzenlenmeye devam eden en büyük savaş tatbikatlarına başladı.

Filipincenin temelini oluşturan Tagalog dilinde omuz omuza demek olan Balıkatan olarak isimlendirilen ve her yıl düzenlenen bu tatbikatlara toplamda 17 bin 600’den fazla askeri personel katılıyor. Bu yıl en büyüğü olması beklenen Balıkatan tatbikatına 12 bin 200 amerakalı askeri personel katılım sağlarken, 5 bin 400 Filipinli, 111 Avustralya askeri katılacak.

Tatbikatta bir geminin batırılması sağlanacak

ABD ve Filipin askeri yetkililere göre, tatbikatlarda ABD savaş gemilerininve savaş uçaklarının yanında Patriot füzeler, HIMARS roketatarları ve anti-tank Javelins’in de gösterime çıkacağı söyleniyor. Müttefiklerin ilk edfa gerçek mermi kullanarak yapacağı tatbikattta, ABD ve Filipin güçleri, 26 Nisan’da Filipinler’in Zambales eyaleti açıklarında bulunan kara sularında koordineli bir şekilde iç ve kıyı topçu bombardıma ve hava saldırısı ile birlikte bir geminin batırılmasını sağlayacak.

Tatbikat, 28 Nisan’da bitecek

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

ABD Deniz Kuvvetlerinden Tümgeneral olan Eric Austin, “Sahip olduğumuz ve bu tatbikatlar ile birlikte oluşturduğumuz ilişkiler çatışma, kriz, insani yardım ve afetlere daha hızlı bir şekilde cevap vermemize yarayacak. Filipinler ile başlayan ortak tatbikat, Çin’in bölgede oluşturduğu hakimiyete karşı koymak için ittifaklarını güçlendirmeye çalışan ABD, Asya da bu tatbikat ile birlikte son gösterisini yapacak. Tatbikat, 28 Nisan tarihine kadar sürecek.

Çin, Filipinler’in bu kararlarını yoğun bir biçimde eleştirdi

Filipinler ile ABD arasında yapılan tatbikatlar, Çin’in ABD’nin Filipinler’deki askeri üslerine erişim izni verilmesini eleştirdiği ve Washington ile Pekin arasında Güney Çin Denizi ve Tayvan Boğazı’ndaki tartışmalı sularda tansiyonun yüksek olduğu bir süreçte gerçekleşiyor. Filipinler, Çin’in bölgedeki hakimiyetine karşı koymak adına 2 Şubat tarihinde ABD’nin ülkede bulunan 4 üsse erişim izni vermişti. Çin, Filipinler’in aldığı bu kararı yoğun bir şekilde eleştirdi. Çin’in eleştirisi üzerine Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr, bu karar ile Çin’in endişe duymasına anlam veremediğini ve kimsenin kendilerine bir saldırı düzenlemedikçe bu üslerin faaliyete geçmeyeceğini söyledi.