Bazı isimlerin kan bağışı çağrısı yapması üzerine hafta sonu yapılan bağışlar ile Türk Kızılay’ın stoklarında bir miktar artış görüldü. Fakat, kurumda bulunan 23 bin 824 ünite kan sadece 4 günlük stoku karşılamaya yetiyor.

Bazı isimlerin kan bağışı çağrısı yapması üzerine hafta sonu yapılan bağışlar ile Türk Kızılay’ın stoklarında bir miktar artış görüldü. Fakat, kurumda bulunan 23 bin 824 ünite kan sadece 4 günlük stoku karşılamaya yetiyor.

Kan bağışı merkezleri gece saat 02.00’ye kadar açık

Türk Kızılay'ının Orta Anadolu Bölge Kan Merkezinde ramazanda iftar sonrasında başlanılan mesai gece saat 02.00’ye kadar sürüyor. Türk Kızılay'ının ulusal kan stokunun kritik seviyenin altlarını görmesinden sonra, kan bağış merkezlerinde yeni düzenlemelere gidildi. Bu kapsamda bazı kan bağış merkezleri gece yarısına kadar açıkken, bölge kan bağış merkezleri sahura kadar açık olmaya devam ediyor. Bu sayede deprem sonrası artış gösteren fakat daha sonra gelen ramazandan dolayı kan bağışı sayısının tekrar eski seviyelerine çıkması tahmin ediliyor.

Kan bağışı yapan Sarıtaş, 25 senedir düzenli kan verdiğini söyledi

Cebeci’de bulunan Türk Kızılay Orta Anadolu Bölge Kan Merkezinde ise iftardan sonra başlayan mesai gece saat 02.00’de bitiyor. Merkez, açık olduğu süre boyunca günlük ortalama 150 bağışçıdan kan alıyor Burada kan bağışı yapan Fatih Sarıtaş, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, 25 senedir düzenli bir şekilde kan verdiğini, ihtiyacı olanların yanında olabilmenin yanında kendisini de kan vererek daha dinç hissettiğini söyledi. Sarıtaş, sosyal medyadan gelen bir çağrı üzerinde kan bağışı yaptığını belirtti ve “Kim olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Bu şekilde gördüğüm mesajlardan yola çıkarak kan veriyorum.” sözlerini söyledi.

Kan bağışının yanında trombosit bağışı da yapmak önemli

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Sarıtaş, kanın yanında trombosit de bağışladığını söyledi ve “Üç ayda bir tam kan da verdiğim oluyor. Bugün bir başkasına lazım fakat yarın bana ya da sevdiklerime lazım olabilir. Kan vermek, diğer vatandaşlık görevi gibi bir görev. Bütün vatandaşlarımıza buradan sesleniyorum. Kan verin ve emin olun kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.” dedi.

Başka bir kan bağışı gönüllüsü olan Kahraman Kütük, Sarıtaş gibi kendisinin de trombosit verdiğini belirtti. Kütük, 82 kez kan bağışı yaptığını söyledi. Düzenli kan bağışında bulunarak insanlara yardım ettiğini söyledi ve kan bağışlayarak kendisini çok iyi hissettiğini söyledi. Kütük, bu sözlerinin sonunda herkes gibi vatandaşları kan vermeye davet etti.