İYİ Partili Mehmet Tolga Akalın, Türkiye'de uzun süredir dikkat çeken sığınmacı ve mülteci akınına ilişkin olay bir belge yayınladı.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve avukat Mehmet Tolga Akalın'ın AKP ile ABD arasında yapılan Afganların Türkiye'de geçici koruma altına alınacağının anlaşmasını ortaya çıkarmaları gündeme damga vurdu.

Zira akıllara Afganistan'ın ABD destekli rejim değişikliği akıllara geldi...

K24 ÖZEL - Afgan mülteciler neden Türkiye'ye yöneliyor?

Türkiye Arap akınına uğrarken, ABD ile Erdoğan arasında Afganların Türkiye'ye gelmesi için yapılan anlaşmanın tutanakları sosyal medyada yankı uyandırdı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın, ABD ile Erdoğan arasında yapılan anlaşmanın tutanaklarını sosyal medyadan yayınladı ve tutanaklarda, Türkiye ile ABD'nin Afganların ülkemize girmesi için anlaştıkları  ortaya çıktı.

Çok daha fazlasını ise bir zamanalar Erdoğan'a en yakın isimlerden Turhan Çömez "ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ağustos 2021 tarihli resmî raporunu inceledim. Artık zerre kadar kuşkum yok ki, Türkiye’ye gelen, Afganlılar: ABD ile birlikte çalışmış askerler, Ve ABD nin planı çerçevesinde, Türkiye’ye geldiler." diyerek yayınladı.

ABD'den yeni Afgan mülteci programı: 50 bin kişi gidecek - Son dakika dünya haberleri – Sözcü

"Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinin yapmış olduğu bir telekonferansın tutanakları; AKP/Erdoğan ile ABD arasında  ABD’ye hizmet etmiş Afganların Türkiye’de geçici koruma altına alınacağına dair bir anlaşma yapıldığını kanıtlamaktadır" ifadeleri ile Mehmet Tolga Akalın tarafından yayınlanan belgelerde verilen söz gündem oldu.

Ortaya çıkan belgelerde ABD'li üst düzey yetkililerin konuya ilişkin yaptığı konuşmalara yer verilirken, "Türkiye'ye varan Afganların zaten olduğunu" ve Afganistan'dan Türkiye'ye gelecek olan Afganlara da Türkiye hükümeti ya da BMMYK tarafından koruma sağlanacaktır denildiği görüldü.

Adsız2

Ortaya çıkan belge ve sözler sonrası, Afaganistan'ın yaşadığı rejim değişikliği akıllara gelirken, Türkiye'de yaşanan Afagn göçünde "neden sadece genç erkekler geliyor?" soruları da cevap bulmuş oldu.

İşte Akalın'ın yayınladığı belge:

Resim

Resim

Resim