ABD’de gece yarısında Missouri eyaletindeki bazı bölgelerde kuvvetli bir hortum görüldü.

Kolluk kuvvetlerinin yaptığı açıklamaya göre çarşamba günü saat 03.30 civarında St. Louis’in yaklaşık olarak 80 kilometre güney taraflarında Bollinger County’de yaşanan hortum en az 5 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Bunun yanı sıra en az 5 kişi de bazı binaların yan yatması, ağaçların köklerinden çıkıp etrafa savrulmasından dolayı ağır yaralandı.

Ölümcül Hortum, 15 dakika boyunca yerde kaldı

Bollinger County Şerifi Casey Graham, yaptığı bir paylaşımda özellikle Grassy ve Glen Allen kasabalarında hortumun yarattığı etki çok daha fazla olduğunu söyledi. Ölümcül hortum, yaklaşık olarak 15 dakika yerde kalırken 24 ile 32 kilometre arasında yol kat etti. Şerif, arama kurtarma çalışmalarının sabah erken saatlerden itibaren devam ettiğini söyledi.

Şerif, hayatını kaybeden 5 kişinin kimlikleri tespit edilip ailelerine haber edilene kadar isimlerinin gizli kalacağını açıkladı. Glen Allen köyü sakinleri, Associated Press’e hayatını kaybeden insanlardan bir kısmın eyalet otoyolunda bulunan karavanda yaşayan bir aile olduğunu söyledi.

Rüzgâr hızı 145’lere ulaştı

Hortumlara sebep olan fırtınalara özellikle gece zamanlarında çok daha tehlikeli olabiliyor. Missouri Eyaleti Acil Durum Yönetim Kurumu, bölge sakinlerinin fırtına yaşanmadan önce önlemini iyi alması ve daha dikkatli olması için detaylı bir uyarı yaptı. Bu ölümcül hortum, ABD’de son haftalarda gerçekleşen ve en az 63 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan hortumlardan üçüncüsüydü. Çarşamba günü hortumdan sonra, Kentucky eyaletinin Louisville şehrinde maksimum rüzgâr hızında 145 kilometre/saat’ler görüldü.

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

Hortum, 10 bin kişinin elektriğini kesti

Ağaçlar, köklerinden kurtulup evlerin üzerine düştü. Bir apartmanın çatısı yerinden çıktı ve elektrik iletim hatları yerlere devrildi. Elektrik kesintilerinin takip edilebildiği bir sitede yaşanan hortumdan sonraki gün 10 binden fazla kişinin elektriğinin kesildiğini söyledi. Perşembe günü ABD Ulusal Hava Durumu Servisi, çok daha tehlikeli bir havanın gelebilme olasılığının olduğunu söyledi ve insanları uyardı. Kurum, öğleden sonra Orta Atlantik bölgesinde, hasara neden olabilecek gök gürültülü fırtına rüzgârı ve belirli bir bölgeyi etkileyecek dolu yağabilme riskinin olduğunu açıkladı.

ABD’de hortumlara alışkın olunmasına rağmen ölümcül olabiliyor

Geçen hafta, güçlü bir fırtına sistemi, Arkansas, Iowa ve Missouri’nin içerisinde bulunduğu 11 farklı eyalette düzinelerce hortum yaşanmasına sebep oldu. Bu hortumlar 32 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Geçtiğimiz mart ayında da Mississipi ve Alabama’dan geçen bir hortum 26 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. ABD’de yaşanan bu hortumlar her yıl belli aralıklarla görülüyor. Burada yaşayan insanlar ne kadar bu olaylara alışkın olsa da bazen ölümcül sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyorlar.