Amerika Birleşik Devletleri’nin e-ticaret devi olan Amazon da gelecek günlerde 9 bin çalışanı işten çıkaracağını açıkladı.

COVID-19 salgınından sonra personel sayısını önemli ölçüde artıran Amerika Birleşik Devletleri’nin teknoloji şirketleri şimdilerde ise çalışanlarını işten çıkarma furyasıyla boğuşmaya başladı. Amerika’nın önde gelen teknoloji firmaları çalışan personelleri işten çıkartacaklarını ve çalışan sayısının azaltılacağını duyururken böylelikle de daha az personel ile daha verimli çalışmayı hedeflediklerini aktarmıştı.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının ana şirketi META, teknoloji devi Microsoft ve Google’ın ana kuruluşu Alphabet gibi teknoloji sektörünün önde gelen isimleri de 3 bin ila 11 bin arasında personeli işten çıkaracaklarını duyurmuştu. Hatta META’nın CEO’su olan Mark Zuckerberg, bu işten çıkarmaların da şirketin önemli projelere yoğunlaşması ve mevcut projelere de daha etkin çözümler getirmesi amacıyla yapıldığını ifade etmişti. Teknolojinin önde gelen bu şirketleri, yükselen enflasyon ve olası resesyondan dolayı yaşanan endişeleri kendi bünyelerinde de hissetmiş ve 2022 yılından beri binlerce çalışanı işten çıkarmış ya da yeni işe alımlara da ara verdiğini kamuoyu ile paylaşmıştı. Hatta WhatsApp, Facebook ve Instagram’ın sahibi META, geçtiğimiz günlerde ilerleyen süreçler için 10 bin çalışanın işine son vermeyi planladıklarını açıklamıştı.

Ocak ayında 18 bin personeli ile yollarını ayıran Amazon, 9 bin personelini gelecek haftalarda işten çıkaracağını duyurdu

Tüm bunların yanı sıra, işten çıkarma dalgasına kapılan bir diğer şirket de elektronik ticaretin gözbebeği olan Amazon’dan geldi. Amazon’un üst düzey yöneticisi (CEO) Andy Jassy, şirket çalışanlarına bir mesaj gönderdi ve gönderilen mesajda da operasyon planı ile beraber işten çıkarmalara ilişkin de bilgiler verdi.

Amazon’un CEO’su Jassy, gelecek birkaç hafta içerisinde çoğu AWS, PXT, Twitch ve reklamcılık birimlerinden olmak üzere yaklaşık 9 bin çalışan ile yollarının ayrılmasını planladıklarını gönderdiği mesajda açıkladı.

CEO Andy Jassy alınan bu kararın ekonomideki mevcut ve geleceğe dair belirsizliklere dayandığını gönderdiği mesajında açıklarken, alınan kararın zor bir karar olduğunu anca e-ticaret devi Amazon şirketi için uzun vadede de en iyisi olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Diğer bir yandan ABD’nin e-ticaret denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Amazon, ekonomik görünüm sebebiyle 2022 yılının Kasım ayında işe alımlara ara verdiklerini açıklamış ve 2023 yılının Ocak ayında ise 18 bin çalışanının işine de son vermişti.