Gazeteci Barış Terkoğlu ABD'deki ses getiren ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan’a kadar uzanan dolandırıcılık dosyasının detaylarına ulaştı ki durumun çok daha vahim ve çarpıcı olduğu görüldü. Yeni soru ise İlker Küçüker Kimdir? oldu.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan'ın adının karışması ile utanç duyulan dolandırıcılık dosyasında son ulaşılan isim, Türkiye'de 45 çocuğa tecavüz haberleri ile akıllara kazınan Ensar Vakfı'nın Beşiktaş İlçe Başkanı oldu.

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, bir önceki yazısında ABD'deki skandal dolandırıcılık davasını Türkiye'ye duyurmuştu ki bu defa ayrıntılarını yazdı. Terkoğlu, yeni ulaştığı bilgilere göre, ABD'deki davanın odağında olan Makine Kimya Endüstrisi'nin de, adını dolandırıcılık amacıyla usulsüzce kullanan kişilerden şikayetçi olduğunu belirtti.

Türkiye'yi Sarsan Çocuk Tecavüzü Skandalıyla İlgili Neden Eksik Haber Yapılıyor? | by Türkiyenin Bulanan Midesi | Medium

MKE'nin şikayetçi olduğu isimler arasında Ensar Vakfı Beşiktaş İlçe Başkanı'nın da yer aldığı öğrenilirken Terkoğlu "Kayıtsızlara, ilgisizlere, suskunlara bir şey diyemem. Ben en çok “Size ne” lafına kızıyorum" şeklindeki dikkat çeken ifade ile yazısına başladı.

Çünkü Barış Terkoğlu'nun skandalı Türkiye'ye duyuran yazısından sonra Akitçi yazar ve bir grup “Dolandırılanlar ABD’de... Dolandıranlar ABD’de...” demişti.

Terkoğlu, ABD’de, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde açılan ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren davanın detaylarını anlatmış, Arizona merkezli Kaplan Grup tarafından açılan dolandırıcılık suçlamasının olduğu davada şikâyetçilerin verdiği dilekçede, Türkiye’nin kendisini MKE temsilcisi olarak tanıtırken başta büyükelçi olmak üzere, çeşitli resmi bağlantıları kullandığı iddialar arasındaydı. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan’a yönelik de suçlamalar olduğunu ve bu suçlamaların nedenini ve altında yatan bağı açıklamıştı.

Hasan Murat Mercan kimdir? Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan'ın hayatı

Davaya "dolandırıcı" olarak konu olan ASAP Lojistik ve şirketin İcra Kurulu Başkanı Debbie (Deborah) Cross adında ABD’li bir iş kadınının, kendisini MKE temsilcisi olarak tanıtırken başta büyükelçi olmak üzere, çeşitli resmi bağlantıları kullandığı iddialar arasındaydı ki Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan ile olan fotoğrafları da sosyal medyaya ve dava dosyasına düşmüştü.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi'ne 'dolandırıcılık suçlaması' Barış Terkoğlu'ndan flaş iddialar

Dava dilekçesinde bulunan“Türkiye’nin ABD büyükelçisine birkaç milyon dolarlık ödeme yaptığına ilişkin bilgi ve inanç vardır” ifadeleriyle, Büyükelçi Mercan’a yapılan suçlama Türkiye'de "utanç" kaynağı olmuştu.

Barış Terkoğlu yazdı: ABD'de yeni dava yolda

Terkoğlu, skandalın Türkiye'de duyulması ardından Washington Büyükelçisi Murat Mercan'ın, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yaptığını ve “Bu mesnetsiz ithamlara zemin oluşturan ve ABD yargısına intikal etmiş bulunan söz konusu faaliyetlere, şahsımın hiçbir surette herhangi bir dahlinin bulunmadığı, uygun düzey ve vesilelerde ilgili taraflara etraflı şekilde aktarılmıştır” dediğini de yazdı.

"Kısacası Mercan, yazdığım yazıda bahsi geçen davayı doğrularken kendisine haksızlık edildiğini ve hukuken harekete geçtiğini söylüyordu." diyen Terkoğlu, ikinci ve skandal davanın detaylarını anlattığı yazısına şöyle devam etti;

"İşte bu yaşananların ardından, yazımda bahsettiğim bir dava dosyasına daha ulaştım. O da şu ki Makine Kimya Endüstrisi (MKE) de yine New York’ta, aynı isimlere, benzer bir zamanlamayla, 13 Mayıs’ta dava açmış.

MKE’nin şikâyet ettiği isimler dosyada şöyle listelenmiş: ASAP Lojistik, Turkkey Capital, Deborah (Debbie) Cross, Güven Acarer, Türker Küçüker ve İlker Küçüker. Son iki ismi görünce eminim siz de duraksadınız. Turkey Capital’in sahibi Küçüker kardeşlerden İlker Küçüker, Ensar Vakfı’nın Beşiktaş İlçe Başkanı. Özgeçmişinde DEİK’in de aralarında olduğu resmi kuruluşlarda danışmanlık yaptığı yazıyor. Haliyle, kamu şirketi MKE’nin, haksız ve aldatıcı ticaret uygulamaları, yani dolandırıcılık suçlamasıyla açtığı dava, daha da ilginç hale geliyor.

Yetkisi iptal edilmiş

MKE dolandırıcılık nedeniyle DEİK danışmanından şikayetçi oldu

Dava dilekçesinde, MKE’nin, 1950’den beri Türkiye’de savunma sanayisi hizmeti veren resmi kuruluş olduğu anlatılıyor. Öte yandan MKE’nin hepimizin aklına kazınan logosunun da tanımı yapılıyor. Bunun nedeni bu logoyu bir tek MKE’nin resmi temsilcilerinin kullanma yetkisinin olması.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Peki Küçüker kardeşlerin ve sahibi oldukları Turkkey Capital’in MKE ile ne ilgisi var? MKE bu soruya şöyle yanıt vermiş: “Turkkey Capital, Güney Kore topraklarında, Nisan 2022’ye kadar, MKE ürünlerinin yetkili temsilcisiydi.”

Yani MKE, davadan önce bu yetkiyi iptal etmiş!

MKE dolandırıcılık nedeniyle DEİK danışmanından şikayetçi oldu

MKE, Küçükerler’in bu yetkilerini, Güney Kore dışındaki satışlar için, hatta Türkiye için bile kullanamayacaklarını, öte yandan başkalarına temsilcilik de veremeyeceklerini söylüyor.

İşte bu noktada geçen perşembe anlattığım, Kaplan Grup’un açtığı dava ile, MKE’nin davası birleşiyor. Zira MKE’nin şikâyetinde, ASAP’ın, çeşitli alıcılara, MKE ürünleri satma teklifinde bulunduğunu anlatıyor.
Sahte belge hazırlandı

Tahmin ettiğiniz gibi, ASAP ve sahibi Debbie Cross, MKE temsilcisi değildi. MKE ürünlerini satmaya yetkisi yoktu. MKE’nin şikâyetine göre, Küçükerler’in Turkkey Capital’i ile ASAP Türkiye arasında, ASAP’ı MKE yetkilisi gibi gösteren sahte bir belge hazırlandı. Bu belge için Kaplan Grup örneğindeki gibi, potansiyel alıcılar kandırıldı. Onlardan MKE silahları sağlamak için peşinatlar alındı.

MKE, kendi adının ve logosunun, bu dolandırıcılıkta kullanıldığını gösteren somut belgeleri de dava dosyasına sunmuş. Örneğin bir belge, tek seferde yedi buçuk milyon dolarlık teklif alındığını gösteriyor. MKE’ye göre bu şekilde milyonlarca lira toplandı. Üstelik, sanıklar MKE’nin silah ve mühimmatını piyasa değerinin oldukça altında teklif ediyordu. Bunu MKE’nin reklam promosyonu olarak anlatıyordu.

Milli şirket zarar gördü

MKE dolandırıcılık nedeniyle DEİK danışmanından şikayetçi oldu

MKE, hem dolandırıcılıkta adı kullanıldığı için mağdurdu hem de MKE’nin satışları, bu dolandırıcılıktan zarar görmüştü. Zira MKE’nin mallarını MKE’den ucuza satıyor görünüyordu.

Kısacası, MKE’nin ABD’de açtığı dava ile Kaplan Grup’un ABD’de açtığı dava birbirini tamamlıyor. Kaplan Grup, kendilerine MKE’nin mallarının ucuza teklif edildiğini, sanki MKE yetkilisi gibi logolu temsilcilik belgeleri gösterildiğini söylemişti. MKE de aynı nedenle ABD mahkemelerine Debbie Cross’u şikâyet etmiş. MKE, Debbie Cross’u tanımadığını, ilişkisinin olmadığını söylemiş. Bu sahte belgelerin Güney Kore’de yetkili Küçüker kardeşlerin şirketi üzerinden hazırlandığını söylemiş. Nitekim, MKE, Ensarcı başkanın şirketinin yetkisini, bu dolandırıcılık davası nedeniyle iptal etmiş. Ondan da şikâyetçi olmuş.

Washington Büyükelçisi Murat Mercan’ın adı da kullanılmış olabilir mi? Bunu da ancak dava sürecinde görebileceğiz.

Kesin olan bir şey var ki MKE, “Dolandırıcılık ABD’de, bana ne” demiyor. “Yerli ve milli” sıfatını hak eden savunma şirketimiz, “ABD’deki dolandırıcılık bize zarar veriyor” diyor. Hatta şikâyet ettiklerine bakılırsa, “yerli ve milli” lafının, onu hak etmeyenler tarafından, dolandırıcılık işlerinde kullanıldığını söylüyor.

Kutup’ta ya da Ekvator’da... Ruhumuza aynı şekli veren kaleme ahlak diyoruz. “Sana ne” diyen “imansız dincilere” öğretebilecek miyiz?"

Makine Kimya Endüstrisi dolandırıcılık nedeniyle Ensarcı başkandan şikayetçi oldu | soL haber