ABD’nin Rusya menşeili alüminyumun bulunduğu ürünlere getirmiş olduğu yüzde 200 oranında gümrük vergisi bugün itibari ile yürürlüğe girdi.

Planlanan vergi, ürünlerin yapıldığı ülke ile ilgilenmiyor. Hangi ülke olursa olsun içerisinde Rus alüminyumu barındıran her şeye bu vergi uygulanacak. Bir aya yakın bir süre önce benzer bir uygulama, doğrudan Rusya’da üretimi yapılan alüminyum ve bu metalden olan ürünlere yönelik de başlatılmıştı. Bloomberg, yürürlüğe giren bu uygulamanın sıkı bir uygulama olduğunu ve ABD’nin bunu yapmasının sebebinin Rusya’dan ithal edilen alüminyumun ithalinin durdurmak olduğunu açıklamıştı.

Rusya’ya savaşı durdurması için pek çok yaptırım uygulandı

Rusya, geçtiğimiz yıl Ukrayna’ya savaş ilan etti. Bu ilanın ardından iki taraf da tüm imkanları ile birbiri ile savaşmaya devam etti. Savaş halen sürüyor. Bu sürenin uzaması ile birlikte iki ülke de ekonomik olarak bazı zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Avrupalı devletler ve Amerika, Rusya’nın bu savaştan geri çekilmesini sağlamak için Rusya’ya bazı yaptırımlar yapmaya başladı. Bu yaptırımlar halen devam ediyor fakat henüz Rusya’yı yıldırabilmiş gözükmüyor. Bu yaptırımlardan bir tanesi de geçtiğimiz günlerde ABD’de yürürlüğe giren içerisinde Rus alüminyumu bulunan maddelere gümrük vergisi getirilmesi.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

ABD, vergiden daha önce vazgeçmişti ama sonra yürürlüğe soktu

Ukrayna’da çatışmanın başladığı ilk günden itibaren Rus alüminyumu ve bunun başlıca üreticisi olan Rusal şirketine herhangi bir yaptırım gelmemişti. Rusal, Çin haricinde dünyanın en büyük ikinci alüminyum üretici ve küresel piyasanın yüzde 6’sına sahip. ABD, 2022 Şubat ayında Rus alüminyumuna yaptırım yapıp yapmayacağını değerlendirmişti. Fakat, küresel çaptaki tedariğe büyük bir zarar vereceği öngörülerek bu yaptırımdan vazgeçilmişti. Rusal, geçtiğimiz yıl üretmiş oldukları alüminyumun yüzde 4,6’sını ABD’ye göndermişti. Fakat, yürürlüğe giren bu vergi ile birlikte önümüzdeki sene bu sayıda çok büyük bir düşüş yaşanacak. Rusal şirketi, ABD’nin aldığı bu karar ile ekonomik olarak biraz zor duruma düşecek. Fakat, Rusal savaş bitiminde ABD’nin bu vergiyi geri çekeceğine inanarak şirketi büyütmeye devam ediyor.