Mevsim etkisi kaldırılmış işsizlik oranı şubat ayı içerisinde 0,2 puan artış göstererek yüzde 10 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu, şubat ayındaki işgücü istatistiklerini duyurdu. Buna göre, Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına bakıldığında; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerin yaşadığı işsizlik, şubat ayında bir önceki aya kıyasla 65 kişi artış gösterdi ve toplamda 3 milyon 514 bin kişi oldu. İşsizlik oranı da 0,2 puan artarak yüzde 10,0 seviyelerinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde kadınlara oranla daha fazla arttı. Erkeklerde yüzde 8,7 artarken, kadınlarda bu değer yüzde 12,6 olarak belirlendi.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

İstihdam oranı bir önceki aya kıyasla geriledi

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam oranı ise yüzde 48,2 olarak belirlendi. İstihdam eden kişilerin sayısı şubat ayında bir önceki aya kıyasla 361 bin kişi azaldı ve toplamda 31 milyon 460 bin kişi olarak belirlendi. İstihdam oranı ise 0,6 puan azalış göstererek yüzde 48,2’leri gördü. Bu oran kadınlarda yüzde 31,8 iken erkeklerde 2 katından fazla olarak belirlendi.

İşgücü, şubat ayında bir önceki aya oranla 295 bin kişi azaldı ve 34 milyon 975 bin kişi oldu. İşgücüne katılma oranı 0,5 puan azaldı ve toplamda yüzde 53,6 olarak belirlendi. İşgücüne katılma oranı erkeklerde kadınlara oranla çok daha yüksek belirlendi. Bu değer, kadınlarda yüzde 36,4 iken erkeklerde yüzde 71,2 olarak gerçekleşti.

Haftalık ortalama fiili çalışma saati 0,1 saat azaldı

15-24 yaş grubu arasında işsizlik oranı bir önceki aya kıyasla 0,7 puan azaldı. Bu yaş grubunda erkeklerdeki işsizlik oranı yüzde 15,4 iken kadınlarda bu oran yüzde 26,2 olarak karşımıza çıkıyor. Mevsim ve takvim etkileri çıkarılarak haftalık ortalama fiili çalışma süresi 44,7 saat olarak hesaplandı. İstihdam edilen insanlardan referans dönemine işbaşı yapanların, mevsim ve takvim etkileri kaldırıldığında haftalık ortalama fiili çalışma süresi şubat ayında bir önceki aya oranla 0,1 saat azaldı.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan âtıl işgücü oranı şubat ayı içerisinde bir önceki aya oranla 1,5 puan artış gösterdi ve yüzde 23,4 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 16 olarak belirlenirken işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı yüzde 17,9 olarak beklendi.