ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’ın nükleer silah elde etmesine asla müsaade etmeyeceklerini açıkladı.

UEAE, yönetim kurulu üyesi ülkelerle her 3 ayda bir İran’ın nükleer çalışmalarını ele alan bir rapor paylaşıyor ve bu raporda da, bu ülkede yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum parçacıklarının tespit edildiği bilgisi verilmişti. Paylaşılan raporda, müfettişlerin 21 Ocak’taki İran’ın yer altı tesisi Fordo’da iki kademeli IR-6 santrifürüjünün daha önce belirtilenden önemli ölçüde farklı olduğu bildirilmiş ve bu santrifürüjden alınan numunelerin yüzde 83,7’ye varan saflıkta parçacıklar olduğu ifade edilmişti.

Bunun yanı sıra UEAE, daha önceki raporlarında da İran’ın yüzde 60 oranında uranyum zenginleştirdiğini aktarmıştı.

“İran’ın asla nükleer silah sahibi olmamasını sağlamak için tüm araçları kullanacağımız konusunda çok netiz…”

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı UAEA’nın İran’ın Fordo Nükleer Tesisi’nde yüzde 83,7 zenginleştirilmiş parçacıkları tespit ettiğine dair sunduğu rapor üzerine açıklamalarda bulundu. Sözcü Ned Price, ABD’nin İran’ın nükleer silah elde etmesine asla müdahale etmeyeceklerini söyledi.

Günlük basın toplantısında açıklamalar yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD Başkanı Joe Biden’ın tutarlı bir şekilde İran’ın asla nükleer silah sahibi olmayacağına dair ciddi ve kararlı bir taahhüdü olduğunu ifade ederken bunun olmasına da ABD olarak asla müsaade etmeyeceklerini beyan etti.

İran’ın nükleer programı sorununu da kalıcı olarak çözmenin tek yolunun da diplomasiden geçtiğini belirten Ned Price, kalıcı sorunları ortadan kaldıracak tek yolun diplomasi olduğunu ancak İran’ın da herhangi bir şekilde nükleer silah sahibi olmaması için de gerekli tüm araçları kullanacakları konusunda da son derece net olduklarını ifade etti.

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Ortadoğu’daki ve Avrupa’daki müttefikleriyle ABD’nin ilişkilerini yakın tuttuklarını söylerken Anadolu Ajansı muhabirinin kendisine yönelttiği “Bugüne kadar onlarca yaptırım uyguladınız ancak İran’ı durduramadınız. İran’ın Uranyum zenginleştirmeye devam etme hususu da göz önüne alındığında bu yeni yaptırımların İran’ı durdurabileceğinden emin misiniz? sorusuna da İran’ın nükleer silaha sahip olmayacağına dair verdikleri taahhüde de son derece güvendiklerini belirtti.

Diğer bir taraftan da, bazı uluslararası medya kuruluşları İran’ın yüzde 84 oranında uranyum zenginleştirdiğine dair 20 Şubat’ta haber çıkmış, Tahran yönetimi ise bunu yalanlamıştı.