Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, sosyal medya içerik platromu TikTok’un potansiyel tehdit oluşturduğunu söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Çin menşeili sosyal medya devi TikTok için açıklamalarda bulundu. Günlük basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtlarken TikTok ile ilgili de açıklamlar yaptı.

Konut Sahibi Olmanın Tam Sırası! Ev Sahipleri Fiyatları Düşürdükçe Düşürüyor! Konut Sahibi Olmanın Tam Sırası! Ev Sahipleri Fiyatları Düşürdükçe Düşürüyor!

Çinli sosyal medya platformu TikTok’un Amerikalıların verilerini topladığı gerekçesiyle endişeli olduklarını belirten Karine Jean-Pierre, uygulamanın ABD ulusal güvenliğine potansiyel tehdit oluşturabileceğini düşündüklerini söyledi.

Çin gibi ülkelerin ABD’lilerin verilerin toplayan dijital teknoloji uygulamaları konusunda endişeli olduklarını ifade eden Jean-Pierre, TikTok’un ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit ettiğini düşündüklerini de eklerken Kongre’yi de harekete geçmeye çağırdıklarını aktardı.

Beyaz Saray’da çalışan hiçbir personel TikTok kullanamıyor

Öte yandan, Beyaz Saray’da çalışan personellerin TikTok kullanmadıklarını aktaran Jean-Pierre, TikTok’un sorun teşkil ettiği konusunda da son derece net olduklarını ifade etti. Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD Başkanı Joe Biden’ın bu konuda endişelerinin olduğunu vurgularken bir yandan da sosyal medya platformu olan TikTok uygulamasını kullanan da milyonlarca Amerikalı olduğunun altını da çizdi.

TikTok ile ilgili Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Yatırımlar Komitesi CFIUS’un devam eden incelemelerine de dikkat Basın Sözcüsü, TikTok’un ABD genelinde yasaklanıp yasaklanmayacağına dair yorum yapmaktan da kaçındı.