ABD, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 füze savunma sistemi nedeniyle uygulanan yaptırımların genişletildiği belirtildi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bu adımın Rusya'nın savunma bütçesine ek fon sağlayacağını aktardı.

ABD, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 füze savunma sistemi nedeniyle uygulanan yaptırımların genişletildiği belirtildi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bu adımın Rusya'nın savunma bütçesine ek fon sağlayacağını aktardı. S-400 alımı sonrası Rusya'nın, TSK sanayisine ve bilgilerine kolaylıkla ulaşabileceğine dair uyarı yaptı.

Fuat Oktay'dan açıklama


Yaptırım kararı sonrası Türkiye'den birçok isimden tepki geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kararlı duruşunu sürdüreceğini kaydetti. Bu yaptırım kararının, Türkiye'nin ulusal çıkarları düşünülerek atılmış adımlar hakkındaki kararlılığı artıracağı vurgulandı.


Dışişlerinden açıklama!


Bu yaptırımın müttefiklikle uyuşmadığını kaydeden TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD'nin Türkiye kendine mahkum zannetmesinin çağ dışı bir anlayış olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanlığından gelen açıklamada da bu yaptırım kararının kınandığı kaydedildi. Açıklamada, Türkiye'yi S-400 ticaretine iten adımların hatırlanması gerektiği belirtildi. Bu konuda ABD Başkanı Trump'ın da Türkiye'ye hak verdiği hatırlatıldı.

Fahrettin Altun ve Mevlüt Çavuşoğlu'ndan tepki!


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da yaptırıma tepki veren isimler arasındaydı. Altun, bir NATO müttefikine böylesine yaptırımlar uygulamak yerine ABD'nin terör örgütleriyle mücadeleye destek vermesi gerektiğini ifade etti. Altun, bu kararın Türkiye düşmanlarını sevindireceğini belirtti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu yaptırım kararını ellerinin tersiyle ittiklerini belirtti.