Adalet Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı tarafından fahiş kira artışlarına yönelik yeni formül hazırlandı. Fahiş kira bedeli talep eden ev sahipleri hakkında hapis cezasının uygulanması gibi tedbirler gündeme alındı. Bölgesel kira artışı formülü ise gündemin ilk sırasına yerleşti. Peki, hangi bölgelerde ne kadar kira zammı yapılabilecek? Kira zammında yüzde 25 sınırı kaldırılacak mı? İşte detaylar…

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Fahiş kira zamları ev sahiplerini ve kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Son iki yıldız ülkemizin en önemli sorunları arasına yerleşen fahiş kira zammıyla ilgili yeni çözümler üretiliyor. Hatırlanacağı üzere hükümet tarafından konut kiralarıyla yüzde 25 sınırı belirlenmişti. Haziran 2022-Temmuz 2023 tarihleri arasında geçerli olan düzenleme kapsamında fahiş kira zammının önüne geçilmeye çalışılmıştı. Lakin, ev sahipleri ve kiracılar arasındaki çekişme tüm yasal önlemlere rağmen sona ermedi. Bu yüzden Adalet Bakanlığı’nın da devreye girdiği yeni bir formül üretilmesine karar verildi.  

62a0bdee86b24515f42dcbbb-1

Fahiş Kira Zammına Rekor Ceza

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından Temmuz 2023’ten sonra da kira zamlarına sınırlama getirileceği açıklandı. Türk Borçlar Kanunu’nun geçici maddesi kapsamında kira sözleşmelerine yüzde 25’ten fazla zam yapılması halinde kiracılar yasal haklarını arayabiliyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından ev sahipleri ve kiracılar arasındaki çatışmanın sona ermesi için cezai yaptırımların artırılacağını açıkladı. Fahiş kira zammı yapmak isteyen konut sahibinin hapis cezasıyla karşılaşabileceği uyarısı yapıldı.

nakit-ihtiyaci-olanlar-dikkat-hesaplarinizi-kontrol-edin-10000-tl-yatmis-olabilir11

Bölgesel Kira Zammı Sınırlaması Gelecek

2023 Genel Seçimlerine sayılı günler kala Adalet Bakanı Bekir Bozdağ fahiş kira artışlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapılacağını açıkladı. Hem ev sahiplerini hem de kiracıları mağdur etmemeye özen gösterdiklerini belirten Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ‘’Bölgesel kira zamlarının belirlenmesi için yeni bir formül üzerinde çalışıyoruz’’ ifadelerini kullandı. Bölgesel kira artışında TÜİK verileri dikkate alınacak. Kira zamları sadece bölgelerle sınırlı kalmayacak; şehirlere göre de değişim gösterebilecek. Bir şehirdeki en yüksek ve en düşük kira bedelinin belirlenmesi ile kira zam oranı netlik kazanacak.

aylıkgelir

Enflasyon Oranlarına Göre Belirlenecek

Adalet Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü çalışmaya göre bölgelerin enflasyon oranları da değişiklik gösterecek. Yani, yüzde 25 sınırlamasının uzatılmasına ek olarak bölgelere göre düzenlemeler yapılmasına karar verildi. Türkiye’nin yedi bölgesini kapsayan düzenlemeye göre en yüksek kira zamlarının İstanbul’da olması bekleniyor. İstanbul’daki kira zamlarının yüzde 25 sınırının üstüne çıkacağı düşünülüyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yasal sınırlamanın üzerinde kira artışı yapmak isteyen konut sahiplerin hapis cezası ve para cezası alacağı yeni bir düzenlemede yaptıklarını açıkladı. Fahiş kira bedelleriyle ilgili düzenlemenin 14 Mayıs Genel Seçiminden sonra geçici madde ile Türk Borçlar Kanunu’na eklenmesi planlanıyor.