Ahmet Şık’ın Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ile ilgili "Alevilik" detayı göndemde polemik konusu oldu. Ancak gözden kaçanlar ise sonra konuşulmaya başlandı...

Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Ahmet Şık'ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili "Adaylık" yorumu önce tepki çekti ancak gözden kaçan detay asıl gündem konusunu yarattı.

Ahmet Şık, Medyascope'ta Ruşen Çakır'ın konuğu oldu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ile ilgili konuşurken öyle ciddi bir cümle kurdu ki duyanlar düşündü, okuyanlar bir daha okudu.

SADAT ile ilgili çalışmalar ve tedirginlik verici söylemler Kılıçdaroğlu'nun kapılarına dayanması ile ortaya çıkmışken, bu konuyu daha da irdeletecek bir açıklama Ahmet Şık'tan geldi.

"Bakın bu öyle kötü bir iktidar ki bize her gün Madımak'ı yaşatabilecek bir iktidar" cümlesi ile yaşanılan tehlikeye dikkat çeken Ahmet Şık'ın önce bu sözleri gözden kaçarak sadece "alevi" kimlik sözü cımbızlanarak yorumlandı ancak sonrasında ise asıl konu ve asıl söylem anlaşılarak tehlikeye işaret edildi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ile ilgili konuşan Ahmet Şık tam olarak "Kemal Kılıçdaroğlu'nın, alevi olmasının Türkiye toplumu ve siyaseti için bir mesele olduğunu kavrayarak hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Hiç kimse 'iktidar oradan söz kurmaz' diye düşünmesin. Bakın bu öyle kötü bir iktidar ki bize her gün Madımak'ı yaşatabilecek bir iktidar" ifadelerini kullanmıştı ki bir alınganlık ile konu özünden çarpıtılmıştı.

2 Temmuz 1993 Madımak Olayı nedir Madımak Oteli'nde neler oldu? - Internet Haber

Önce iktisatçı yazar Mustafa Dönmez, sonrasında ise CHP eski milletvekili Hüseyin Aygün'den gelen "Alevilik" alınganlığı ve eleştirileri sonrası tepki farklı bir boyuta gidince Ahmet Şık çarpıtılan ve doğru anlaşılmayan sözlerine şöyle açıklık getirdi;

Cumhurbaşkanı açıkladı: 10 bin TL emekliye ek ödeme "Pazartesi" başlayacak Cumhurbaşkanı açıkladı: 10 bin TL emekliye ek ödeme "Pazartesi" başlayacak

"Topluma yayılmış ayrımcılığa ve bundan beslenen siyasetin ötekileştirme/kutuplaştırma üzerinden yarattığı riske dikkat çekmeye çalıştığım bir ifadenin bağlamından koparılıp böyle yorumlanmasına mı, bu saçma yorumun altında birikenlere mi yoksa bunu fırsat bilenlere mi şaşırmalı?"

Madımak olayı nedir? 28 yıl önce Madımak Oteli'nde ne yaşandı? - Gündem Haberleri