Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; yaşlıya, kronik hastaya, annelere ve faturasını ödeyemeyenlere 3 bin 375 liraya kadar maddi yardım veriyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal bir devlet olmanın gerekliliklerini yerine getiren kurumlardan birisidir. Bu kurum, çeşitli başlıklar altında ihtiyaç sahibi vatandaşlara belirli miktarlarda karşılıksız geri ödemesiz maddi yardım vermektedir. Nakdi yardımların yanı sıra; yakacak, kıyafet, gıda yardımı gibi çeşitli yardımlar da yapmaktadır. Bakanlık tarafından belirlenen koşulları sağlayan vatandaşlar söz konusu yardımlara başvururlarsa Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından sosyal yardım alabilecektir.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ

Faturalarını ödemekte zorlanan ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek olmaktadır. Bu yardıma ilçelerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na giderek başvuru yapılabilmektedir. Kişilerin başvurularının onaylanması için başta gelir şartı olmak üzere tüm şartları karşılıyor olması gerekmektedir. Verilen yardımın miktarı hanede yaşayan kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir. Elektrik tüketim desteği adı altında 1-2 kişilik ailelere aylık olarak 75 kWh, 3 kişilik ailelere aylık olarak 100 kWh, 4 kişilik ailelere aylık olarak 125 kWh, 5 ve daha fazla kişilik ailelere ise aylık olarak 150 kWh karşılığında maddi yardım ödemesi yapılıyor. 2022 yılında, elektrik tüketim desteği kapsamında alınabilecek maksimum tutar 260 lira civarında olacak.

ÇOKLU DOĞUM YARDIMI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlardan biri de 0-2 yaş arasında çoklu doğum ile dünyaya gelen çocukların ailelerine verilen maddi destektir. Çocukların beslenme ve diğer temel ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanarak verilen bu yardımdan yararlanmak için hane içinde kişi başı ortalama gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir. 2022 yılı için belirlenen Çoklu Doğum Yardımı tutarı aylık 150 liradır. Söz konusu tutar, canlı doğum ile sonuçlanan ve 0-24 ay yaş aralığında hayatta olan çocuklardan her biri için verilir.

YAŞLILIK AYLIĞI

Ülkemizde yaşayan ihtiyaç sahibi yaşlılara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yaşlılık aylığı verilmektedir. Bu yardımdan yararlanmanın başlıca koşulu 65 yaş üstü olmaktır. Bunun yanı sıra, yaşlılık aylığı almak isteyen vatandaşların hem kendisinin hem de eşinin sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir. Yaşlılık maaşı almanın son şartı ise gelir şartıdır. Devlet tarafından belirlenen gelir koşulundan fazla maaş alanlar bu haktan ne yazık ki yararlanamayacaktır. Tüm koşulları karşılayan vatandaşlara 3 ayda bir 1.684 lira ödeme yapılacaktır. Ödemelerin yapılacağı aylar Mart, Haziran, Eylül ve Aralık olarak belirlenmiştir. Yaşlılık aylığından yararlanıp yararlanamadığınızı öğrenmek için 144 numaralı hattı aramanız yeterli olacaktır. En son Temmuz ayında 1.296 liradan 1.684 liraya yükseltilen yaşlılık aylığına Ocak ayında yeniden zam gelecektir.

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

TÜBERKÜLOZ VE SSPE HASTALARI İÇİN VERİLEN SOSYAL YARDIM

Kronik hastalığı olan vatandaşlara da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca bazı sosyal yardımlar verilmektedir. Örnek vermek gerekirse SSPE ve tüberküloz hastalığı olduğu için mali kayıp yaşayan vatandaşlara belli bir miktarda maddi destek sağlanır. SSPE ve tüberküloz hastalarına verilen sosyal yardım miktarı 2022 yılı için minimum 2 bin 354 lira, maksimum 3 bin 375 lira olarak belirlendi. Bu yardıma da Ocak ayında zam gelmesi bekleniyor.