Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere destekler vermeye devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere destekler vermeye devam ediyor. Kira desteğinin kime ne şekilde verileceği merak konusu oldu. İşte detaylar…

Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik krizin etkileri ülkemizde de hissediliyor. Bu bağlamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere çeşitli destekler vermeye devam ediyor. Gıda, giyim, doğal gaz, elektrik ve daha birçok konuda destekler sürürken kira desteğinin yapılacağı da duyuruldu.

Aile Bakanlığı’ndan Müjde!

Hem küresel piyasalarda hem de ülkemizde yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. Bu bağlamda yüksek enflasyondan kaynaklı hemen hemen her sektörde zamlarla karşılaşıyoruz. Ekonomik olarak maddi zorluklar yaşayan ailelerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu konuda araya girerek ihtiyaç sahibi ailelere maddi ve daha birçok destek veriyor. 

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

Aile destek programları kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere destekler veriliyor. Sosyal yardımlar genel müdürlüğü kapsamında aile destek programları ihtiyaç sahibi ailelerin, Haziran 2022-Mayıs 2023 tarihlerinde maksimum 12 aylık süreyle hane içindeki kişi başına düşen gelir miktarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için farklı yardım miktarları ile aylık olacak şekilde desteklenmesi sağlanması planlanmıştı. Aile destek program başvuruları iki şekilde yapılıyor. İlkin e -Devlet üzerinden ikincisi ikametgâh adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına olacak şekilde yapılabilir. 

Herkese Kira Desteği 1.500 TL!

Sosyal yardımlar genel müdürlüğü kapsamında yapılan aile destek programlarına Türk vatandaşı olması, mavi kart sahibi olmaması, ikametgâh adresinin Türkiye’ de olması, 18 yaşından büyük olması, evde memur, noter ya da muhtar olarak çalışan veya yurtdışında çalışan kişilerin olmaması gerekmektedir. 

Öte taraftan cezaevi ve tutukevinde bulunan tutuklu ya da hükümlü olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden erbaş/er statüsündeki askerler olması şeklinde başvurular ev yaklaşımı kapsamında değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler programdan yararlanamıyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının 3294 sayılı kanun kapsamında belirlediği ihtiyaç sahibi ailelere destekler sağlanıyor. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı binlerce vatandaşa farklı şekillerde ödemeleri sürdürüyor. Bu bağlamda verilen destekler eğitim, elektrik, doğal gaz, giyim ve gıda gibi yardımlar yapılmaktadır. Bütün bu yardımlara bir de kira desteğinin yapıldığı bildirildi. Bilhassa İstanbul gibi büyük şehirlerde fahiş kira fiyatlarından kaynaklı insanların şikayetleri artıştı. Ev sahipleri ile kiracılar arasında bu süreçte birçok problem de yaşandı. Hatta ev sahibi ve kiracılar arasında en çok bu dönemde davaların açıldığını ifade edebiliriz. 

Bakanlık tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen bu destekler bir nebze de olsa vatandaşların sıkıntılarını hafifletilmeye çalışıldığı belirtilebilir. E-devletten başvuru yapan kişilerin aylık kirasını ödemede zorlanan vatandaşlar yapmaya başladı. Bu kapsamda şunu söylemekte fayda var Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere yapılan ödemeler, kişilerin bulundukları şehirlere göre farklılık göstermektedir. Büyük şehirlerde verilen kira desteği küçük şehirlere göre daha fazla yapılmaktadır. 

Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığının sağladığı kira desteğinden yararlanmak için sigortalı olmamak, emekli, dul ve yetim aylığı almamak, mal varlığının olmaması, düzenli bir gelirin olmaması ve gelir testi sonucunda fakirlik sınırının altında kalmak gerekmektedir. Bu şartları sağlayan vatandaşlar 1.500 TL olan kira desteğinden yararlanabiliyor. Günümüz küresel piyasalarda yaşanan  ekonomik krizin etkileri ülkemizde her sektörde kendini gösterdiği gibi kira bedellerinde de gösterdiğini görüyoruz.