Asgari ücretli de olsa çalışan ve düzenli gelire sahip olan pek çok vatandaş sosyal yardımlardan yararlanamadığından şikayet ediyordu

Asgari ücretli de olsa çalışan ve düzenli gelire sahip olan pek çok vatandaş sosyal yardımlardan yararlanamadığından şikayet ediyordu! Asgari ücretli çalışanlara özel tek seferlik 600 TL sosyal yardım müjdesi verildi! 

Asgari ücretli çalışanlar devlet tarafından sunulan sosyal yardımların birçoğundan yararlanamıyor. Öte yandan bazı sosyal yardımlar için gelir şartı aranmaması nedeniyle asgari ücretli ve ekonomik durumu çok iyi olmayan vatandaşlar da bu yardımlardan yararlanabiliyor! Asgari ücretli çalışanların yararlanabileceği sosyal yardımlar nelerdir? Başvuru nasıl yapılır? Asgari ücretliye tek seferlik 600 TL ödeme müjdesi duyuruldu.

Sosyal yardım konusunda son günlerde yaşanan gelişmeler çerçevesinde, Devlet, toplumun her kesimi için ayrı ayrı ve özel olarak sosyal yardımları devreye almaya devam ediyor. Emeklisinden ihtiyaç sahibi ailesine, ev hanımından yaşlısına toplumun hemen hemen her kesimine hitap eden sosyal yardım ve hizmetler bulunuyor. Bu kapsamda asgari ücretli olarak çalışıp da düzenli geliri olduğu için pek çok sosyal yardımdan yararlanamayan vatandaşlar ise alabilecekleri sosyal yardımları araştırıyor. Sigortalı olduğu ve geliri olduğu için birçok sosyal yardım şartını sağlayamayan asgari ücretli çalışanların yararlanabileceği, tek seferlik nakit 600 TL ödeme müjdesi verildi.

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

SİGORTALI ÇALIŞANLAR İÇİN SOSYAL YARDIMLAR

Sigortalı olarak çalışan ve en azından asgari ücret alan çalışanlar, birçok Devlet yardımından ne yazıkki yararlanamıyor. Şöyle ki birçok sosyal yardım için sigortalı olmamak ve gelirinin bulunmaması gibi şartlar aranıyor. Ancak sigortalı olan kadın ve erkek çalışanlara doğum izni yardımı Devlet tarafından sağlanıyor. Yani doğum izni yardımı için sigortalılık bir engel değil. Kanuni bir hak olarak anne olacak kadın çalışana, doğumdan önce ve sonra 8'er haftalık doğum izni süreleri tanınmış olup, bu sürelerde ücret/maaş ödemeleri Devlet tarafından karşılanmaktadır. Asgari ücretli bir çalışan doğum sürecinde 8 hafta doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta izin kullanabilirken, Devlet de bu 16 hafta için asgari ücretli kadın çalışana 7.325 TL ödeme yapmaktadır.

Sigortalı kadın anne çalışanların yararlanabileceği bir diğer yardım ise Emzirme Parasıdır. Devlet, bebeği olan kadın çalışanlara tek sefere mahsus 202 TL destek ödemesi gerçekleştirmektedir.

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLARA TEK SEFERLİK 600 TL ÖDEME MÜJDESİ

Ayrıca, 2015 Mayıs ayı itibariyle doğan bir çocuk için Devletten ailelere 300 TL doğum yardımı da ödenmektedir. 2015 Mayıs ayından sonra dünyaya gelen ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL doğum parası ödenmektedir. Doğum parası alabilmek için Anne veya Babadan en az birinin T.C vatandaşı olması şartı aranmaktadır.

Sigortalı asgari ücretli bir çalışana cenaze yardımı ödemesi de SGK tarafından yapılmaktadır. Sigortalı bir çalışanın hayatını kaybetmesi halinde, 1. dereceden yakınlarına gerekli şartların varlığı halinde cenaze yardımı ödemesi tek seferlik gerçekleştirilmektedir.