Aile Destek Programı kapsamında yapılan destekler devam ediyor. Bu program ile ihtiyaç sahibi aileler desteklerden yararlanıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bankanı Çocuk desteği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

Aile Destek Programı kapsamında yapılan destekler devam ediyor. Bu program ile ihtiyaç sahibi aileler desteklerden yararlanıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bankanı Çocuk desteği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…


Hem küresel piyasalarda hem de ulusal piyasalarda yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. Bu bağlamda ihtiyaç sahibi aileler hayatlarını idame etme noktasında zorluklar yaşıyorlar. Burada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın rolü oldukça önemli olup bu yönde destek programları oluşturmaktadır. İhtiyaç sahibi aileler bu programlara başvuru yaparak bu desteklerden yararlanabiliyor.

Ekran Resmi 2022-12-30 21.26.05


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Açıkladı!


Dünya genelinde etkili olan korona virüs 2019 yılında birçok can aldı. Salgının hızla yayılıp bütün dünyayı etkisi altına alması beraberinde kapanmaları da getirdi. Ülkeler arası sınır kapılarında ciddi güvenlik önlemleri alıp sağlık açısından gerekli tedbirleri almışlardı. Dolayısı ile bu süreçte ciddi ekonomik problemler ortaya çıktı. Özellikle tedarik zincirinde yaşanan kopukluklar ekonomik krizi tetikledi diyebiliriz. 


Çin’ de çıkıp bütün dünyada etkili olan korona virüs sadece sağlık üzerinde olumsuz etki bırakmadı aynı zamanda ekonomik olarak da birçok zorluk yarattı. Salgının temel kökenine baktığımızda iklim krizinin olduğunu ifade edebiliriz. Aslında salgından önce doğa olaylarında da artış yaşanmıştı. Bu bağlamda büyük orman yangınları, seller, suyun tükenmesi ve bazı bölgelerde kuraklığın hızla yayılması salgından önce başlamıştı. Bilim insanları bu saydığım bütün doğa olaylarının kökeninde doğrudan olmasa da dolaylı bir şekilde iklim değişikliğinin olduğunu açıklıyor. Bütün bu olaylar arkasında büyük bir ekonomik kriz bıraktı. Yaşanan ekonomik kriz ile de insanlar geçim problemi yaşadı.

Ekran Resmi 2022-12-30 21.26.33


Çocuk Desteği 1,6 Milyar TL!


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Aile Destek Programı kapsamında yaptıkları çocuk desteği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık, bugüne kadar 2,8 milyon tekil haneye toplam 9,2 milyar TL destek verdiklerini ifade ederek, temmuzda başlayan ödemelerin her ay düzenli olarak hesaplara yattığını ifade etti. 

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!


Aile ve Sosyal Politikalar Hizmeti Bakanı Derya Yanık, “Bir sonraki ödeme dönemimizde 1,6 milyon hanemize 883 milyon TL tutarında destek verirken, ödeme tutarını 850 TL-1.250 TL olarak artırdığımız desteğimizde 2 milyondan fazla hanemize 1 milyar TL’yi aşan tutarda ödeme yaptık. Son olarak Aralık ayı içerisinde 2,8 milyon haneye 3,6 milyar TL destek verdik. Türkiye Aile Destek Programı’nda hanelere her ay ödeme gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra Çocuk Desteğimiz ile 350 TL -650 TL arasında hanelerimize ilave ödeme yapıyoruz. Bu kapsamda hanelerimize Aralık ayına ilişkin 862 milyon TL destek sağladık.

Böylece bugüne kadar Türkiye Aile Destek Programı’mızdaki Çocuk Desteği ile hanelerimize toplam 1,6 milyar TL ilave destek verdik. Kapsamını genişleterek, bütçesini 40 milyar TL’ye çıkardığımız desteğimize başvurular e-Devlet üzerinden ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız aracılığıyla devam ediyor. Başvuru sonrası gerçekleştirilen inceleme neticesinde program özelinde belirlenen genel şartları taşımaları hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücret tutarının 1/3’ünün altında olduğunun tespiti ve bağlı bulunan SYDV Mütevelli Heyetinin de uygun bulması sonrasında vatandaşlarımız bu yardımından faydalanabilecek” belirtti.


İhtiyaç sahibi ailelerin “Aile Destek Programı” kapsamında desteklenmesi günümüz ekonomik açılarını düşündüğümüz zaman oldukça kıymetli olduğunu ifade edebiliriz. Bilhassa çocuk desteği okula gidenler için ihtiyaçların karşılanması açısından oldukça önemli olduğunu ifade edebiliriz. Vatandaşlar bu desteklerden yararlanmak için başvuru tarihlerini yakından takip edip gerekli şartları sağlamaya çalışıyor.