Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere yardım etmeye devam ediyor. Bakan Yanık, “Yaşlı ve Engelli Aylığı, Evde Bakım Yardımı ve Sosyal Ekonomik Destek ödemelerini artışlı şekilde hak sahiplerinin hesaplarına yatıracağız” ifadelerini kullandı. İşte detaylar…

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

2023 yılının ilk günlerinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamların ardından gözler memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamlara çevrilmişti. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranının %30 olduğunu açıkladı. Açıklanan zam oranlarının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ihtiyaç sahibi ailelere verdiği desteklerde nasıl bir değişim olacağı merak konusu oldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Duyurdu!

Küresel piyasalarda yüksek enflasyon rakamları ile mücadele devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) ve ABD’ de resesyon tehlikesinin olması ve Çin’ de devam eden korona virüs vakalarının devam etmesi gibi olaylar yaşanmıştır. Bu bağlamda küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ulusal ekonomilerde de yaşanmaktadır. Dolayısı ile ülkemizde de yüksek enflasyon rakamları ile mücadelenin devam ettiğini ifade edebiliriz.

Türkiye’ de de yüksek enflasyon rakamlarının devam ettiğini ifade ettik. Dolayısı ile bazı vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Burada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gerekli destekleri sağlamaya devam ediyor. Bakanlığın ihtiyaç sahibi ailelere birçok konuda destek sağladığını ifade edebiliriz. Sağlanan yardımlar kapsamında elektrik ve doğalgaz faturaları, gıda, giyim, çocuk yardımı ve daha birçok desteğin verildiğini ifade edebiliriz. Gerekli destek programlarından yararlanmak için başvuru tarihinin yakından takip edilmesi ve şartların sağlanması gerekmektedir. 

İhtiyaç sahibi ailelerin tespit edilmesinin ardından sosyal yardımlaşma vakıfları gerekli destekleri vermeye devam ediyor. Günümüz ekonomik durumu göz önünde bulundurulduğunda ihtiyaç sahibi ailelerin geçimlerini sağlaması oldukça güç görünüyor. Bu bağlamda sağlanan destekler yakından takip edilip başvurunun yapılması gerekmektedir. 

Herkese 3.038 TL!

Yeni yılda memur ve emekli maaşlarına %30 oranında zam yapılacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Bu bağlamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın sağladığı desteklerin miktarlarında artışların olup olmayacağı da merak konusu oldu. Konu ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık önemli açıklamalarda bulundu. 
Sosyal yardım modelleri kapsamında sağlanan ödemelerle ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Yaşlı ve Engelli Aylığı, Evde Bakım Yardımı ve Sosyal Ekonomik Destek ödemelerini artışlı şekilde hal sahiplerine yatıracağız” ifadelerine yer vermişti. 
Bakan Yanık, sosyal yardım ödemelerine yapılan artış ile beraber yaşlı aylığının 1.536 TL’ den 1.977 TL’ ye çıkartıldığı ifade etti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Diğer yandan yüzde 40 – 69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylığı 1.226 TL’ den 1.594 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylığı da 1.840 TL’ den 2.392 TL’ ye yükseldi” dedi. 

Çocukların öncelikle aile yanında desteklenmesini vurgulayan Bakan Yanık, ihtiyaç sahibi ailelere çocukları için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sunduklarını da ifade etti. Bu bağlamda Bakan Yanık, “SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 2.337 TL’ den 3.0338 TL’ ye yükseldi. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yaplan ödemelerin aylık ortalaması 3.644 TL’ den 4.853 TL’ ye çıkartıldı” ifadelerini kullandı. Bakan Yanık sözlerine “Dezavantajlı durumdaki bireyleri çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile destekliyoruz. Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığı 1.997 TL’ye, %40-69 arası engelli aylığı 1.594 TL’ye, %70 ve üzeri engelli aylığı 2.392 TL’ye, Evde Bakım Yardımı 4.336 TL’ye ve Sosyal Ekonomik Destek de 3.038 TL’ye yükseldi. Yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerimizin hesaplarına yatıracağız” şeklinde devam etti.