Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere destek vermeye devam ediyor.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üniversite öğrencileri başta olmak üzere çocuğu olan ailelere 5.500 TL verileceği müjdesi verildi. Ödemenin şartları araştırılmaya başlandı. İşte detaylar.

2023 yılında memur ve emekli maaşlarına yapılan zamların ardından gözler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın verdiği desteklere çevrilmişti. Bilhassa desteklerin yeni yılda ne kadar ödeneceği merak konusu olmuştu. Öte taraftan Aile Bakanlığı üniversite öğrencileri başta olmak üzere çocuğu olan ailelere 5.500 TL destek verileceği belirtildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ dan Müjde Geldi!

3 Ocak 2023 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’ nun aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından gözler son altı ayı enflasyon rakamları ve refah payının eklenmiş hali ile memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamlara çevrilmişti. TÜİK’ in açıklamış olduğu verilerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve emekli maaşlarına başlangıçta %25 oranında bir gün sonra ise %30 oranında zam yapılacağını açıkladı. Açıklanan bu zamların ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın yapacağı destek tutarlarında nasıl bir değişimin olacağı merak konusu oldu. 

Sosyal yardım modelleri kapsamında sağlanan ödemelerle alakalı olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Yaşlı ve Engelli Aylığı, Evde Bakım Yardımı ve Sosyal Ekonomik Destek ödemelerini artışlı şekilde hal sahiplerine yatıracağız” dedi. Bakan Yanık, sosyal yardım ödemelerine yapılan artış ile birlikte yaşlı aylığının 1.536 TL’ den 1.977 TL’ ye arttırıldığını dedi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Diğer yandan yüzde 40 – 69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylığı 1.226 TL’ den 1.594 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylığı da 1.840 TL’ den 2.392 TL’ ye yükseldi” ifadelerini kullandı. Çocukların öncelikle aile yanında desteklenmesini belirten Bakan Derya Yanık, ihtiyaç sahibi ailelere çocukları için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sunduklarını da vurguladı. Bakan Yanık, “SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 2.337 TL’ den 3.0338 TL’ ye yükseldi. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 3.644 TL’ den 4.853 TL’ ye çıkartıldı” dedi. Bakan Yanık sözlerine 
“Dezavantajlı durumdaki bireyleri çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile destekliyoruz. Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığı 1.997 TL’ye, %40-69 arası engelli aylığı 1.594 TL’ye, %70 ve üzeri engelli aylığı 2.392 TL’ye, Evde Bakım Yardımı 4.336 TL’ye ve Sosyal Ekonomik Destek de 3.038 TL’ye yükseldi. Yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerimizin hesaplarına yatıracağız” şeklinde devam etti.

Üniversite Öğrencilerine 5 Bin 500 TL!

Ziraat Bankası TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Duyurdu: 10.000 TL Üzerinde EK ÖDEME ve KREDİ! Ziraat Bankası TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Duyurdu: 10.000 TL Üzerinde EK ÖDEME ve KREDİ!

Hem küresel piyasalarda hem de iç piyasalarda yüksek enflasyon rakamları ile mücadele devam ediyor. Bu kapsamda temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan aileler olduğundan Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı ihtiyaç sahibi aileler için destek programları oluşturmaktadır. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ihtiyaç sahibi ailelerin üniversite öğrencileri ile ilgili olarak, “Çocukları üniversitede okuyan ailelerin çocuklarıma dönem arasında bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin 500 TL ödeme yapılacak. Bu ailelerimiz e-Devlet sistemi üzerinden destek/burs ödemesine başvuru yapabilecek. Sosyal yardım alan ailelerin devlet okullarında okuyan çocuklarına sınıflarında derece yapmaları durumunda asgari ücretin yüzde 60 kadar yardım yapılacak. Yüksek öğrenim öğrencilerine ise net asgari ücret tutarında dönem arasında ödeme yapılacak. Aynı kapsamda 4 yıllık üniversite okuyan öğrencilere aylık 100 tl destek ödemesi yapılacak. Sonuç olarak; Devlet desteği alan 4.4 milyon ailenin ilkokul, ortaokul ve liseye giden çocuklarına 3 bin 300 tl ödeme yapılacak.Çocukları üniversite de okuyan, sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına dönem arasında 5 bin 500 tl burs ödemesi yapılacak. Üniversiteye giden öğrencilere ise dönem arasında asgari ücret kadar burs verilecek” ifadelerini kullanmıştı.