Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni bir duyuru yayınlandı. Bakanlık ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakit destek sağlamaya hız kesmeden devam ediyor Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen devlet yardımları merak ediliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni bir duyuru yayınlandı. Bakanlık ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakit destek sağlamaya hız kesmeden devam ediyor Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen devlet yardımları merak ediliyor.  Peki, hangi kişiler Aile Bakanlığından sosyal yardım alabilir? Merak edilen sorunun detaylı açıklaması haberimize yer alıyor.

Türkiye’de, devlet ihtiyaç sahibi olan vatandaşların imdatlarına yetişiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca  düzenlenen yardımlar kapsamında vatandaşlara çeşitli sosyal yardım ödemeleri yapılıyor. Bu sosyal yardımların amacı ise ekonomik olarak yardım yapılan kişi veya ailenin bütçesini rahatlatmak. Ancak her vatandaşa Aile Bakanlığı tarafından sosyal yardım verilmiyor.  Bakanlık tarafından yardım alabilmek için Bakanlığın sunmuş olduğu bazı koşulları karşılamanız gerekiyor. Peki, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan destek ödemelerinden kimler yararlanabilir? Sorunun cevabı haberimizde.

AİLE BAKANLIĞI 50 AYRI SOSYAL YARDIM VERİYOR!

Aile Bakanlığı’nın sosyal yardım hizmeti son yıllarda oldukça yaygınlaştı. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar bakanlık tarafından verilen yardım paketlerini araştırarak belirtilen koşulları karşılaması durumunda nakit para desteği alınıyor. Yaklaşık olarak 50 ayrı sosyal yardım paketi bulunan Aile Bakanlığı bu şekilde nakit destekleri sağlıyor. Vatandaşlar da hangi sosyal yardım programından ne kadar ödeme alabileceklerini araştırıyorlar.

RESMİ NİKAHLI EŞİNİ KAYBEDEN KADINLARA DESTEK ÖDEMESİ! 

Aile Bakanlığı’nca verilen sosyal yardımlardan birisi de eşini kaybetmiş olan kadınları kapsıyor. Bakanlık kadınlar için sosyal yardımlarda pozitif ayrımcılık yapıyor. Buna göre son resmi nikahlı eşini kaybeden ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlara aylık 1.000 Türk lirası ödeme yapılıyor. Bu ödemeler iki ayda bir 2.000 TL olacak şekilde ödenerek yılda toplamda 12 Bin TL veriliyor.

65 YAŞ ÜSTÜNE YAŞLI AYLIĞI! 

Aile Bakanlığı tarafından ekonomik sorun yaşayan ve bundan dolayı ihtiyaç sahibi sınıfında değerlendirilen 65 yaş üstü vatandaşlara da yaşlı aylığı bağlıyor.  Aile Bakanlığı tarafından verilen aylıktan faydalanabilmek için 65 yaş üzerinde olmak gerekiyor. Bu koşulu sağlayan vatandaşların kendisi ve eşinin aylık ortalama kişi başı geliri net asgari ücretin üçte birinden daha fazla değilse yaşlı aylığı alınabiliyor. Yaşlı aylığı olarak bakanlık tarafından verilen tutar ise 1.997 TL olduğu biliniyor.  Yıllık ödeme toplamda alınan tutar ise 23.965 TL’yi buluyor.

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

ENGELLİ YAKINLARI DESTEK ÖDEMESİ!

Aile Bakanlığı tarafından vatandaşlara en yaygın olarak verilen bir diğer sosyal yardım ise engelli yakını aylığı olarak biliniyor. Bu sosyal yardım 18 yaşından küçük engelli çocuğu bulunan ailelere veriliyor. Bu sosyal yardım için herhangi bir sosyal güvence olmaması ve hane içi kişi başına düşen ortalama aylık net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Yüzde 40 ve üzerinde engellilik durumunda engelli yakını aylığı bağlanıyor. Bu aylık her ay 1.594 Türk lirası olarak ödeniyor. Böylece engelli yakınına yıllık toplamda 19.128 TL tutarında ödeme yapılıyor.