Son zamanlarda yaptığı konuşmalarında anayasanın darbeci ruhtan bir türlü arındırılamadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin ilk sivil anayasası için siyasi partilere çağrıda bulunuyordu. Anayasanın taslağının hazırlandığını kaydeden Erdoğan, hazırladıkları anayasanın 100 yıl sonra bile bir mihenk taşı olarak konuşulacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den olumlu cevap geldi. Anayasanın ayrıntıları ve mevcut anayasada nasıl değişikliklerin yapılacağı ise merak konusu oldu.


Anayasanın 4 aşamalı süreci nasıl işleyecek?


AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Sürecin 4 aşamadan meydana geleceğini kaydeden Cahit Özkan, yeni anayasayı 2 yıl içinde hayata geçirmeyi arzu ettiklerini belirtti. Anayasa çalışmalarıyla ilgili ilk etapta bir Bilim Kurulu'nun kurulacağını aktaran Özkan, ikinci aşamada Cumhur İttifakı'nın hukukçularının bir araya geleceğini ifade etti. AK Parti Grup Başkanvekili Özkan, bu hukukçu ordusunun anayasanın hukuki temellerini oluşturacaklarını söyledi.


Yeni anayasanın ismi "Yeniden Kuruluş Anayasası"


Hazırlanan taslağın üçüncü aşamada kamuoyu ve siyasi partilere sunulacağını kaydeden Özkan, son sürecin de parlamento süreci olacağını bildirdi. Cahit Özkan, anayasanın isminin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözünden hareketle "Yeniden Kuruluş Anayasası" olarak koyduklarını kaydetti. Atatürk'ün bu konuşmada, düşman işgalini bitirdiklerini ancak aynı mücadeleyi hukuk, ekonomi, sağlık, havacılık ve daha birçok alanda da vermeleri gerektiğini bildiriyordu. Mevcut Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin halkın üzerinde anlaştığı bir sistem olduğunu kaydeden Özkan, yeni anayasanın sivil ve özgürlükçü olacağını belirtti.