AKP İktidarının ekonomi paketinden ve yoksul vatandaşın 2 bin TL icra borcunun silineceği haberlerinin perde arkası ağızları açık bıraktı...

Türkiye'de son zamanlarda yaşanan "halkı yoksullaştırma" ve "servet transferi" olarak yorumlanırken, AKP’nin dile getirdiği yoksul halk, borçlu öğrenci ve kredi mağdurları için çıkardığını öne sürdüğü ekonomi paketinden de zenginin parasını milyarlarca TL artıracak sistem ortaya çıktı.

AKP Milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan 48 maddelik Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi sonrası, AKP iktidarının ekonomi paketinde "halkı yoksullaştırma" yorumlarını yine haklı çıkartan, dikkat çeken uygulamalar ve akıl almaz çelişkiler şöyle oldu;

Ekonomi Reform Paketi açıklandı - Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

* Yoksulun 2 bin TL’lik borcunu silmeye hazırlanan iktidar, 6 ayda sadece Hazine’den 75 milyar TL aktardığı kur korumalı TL mevduat sisteminin süresini 31 Aralık 2023'e kadar uzattı.

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

*Yabancı paraları, TL mevduat ve katılım hesaplarına yatıran şirketlere de ayrıcalıkların olacağı belirtilirken bu kurumların elde ettikleri faiz ve kâr payı gibi kazançlarına sağlanan kurumlar vergisi istisnası uygulamasının ise 2023 sonuna kadar süreceği açıklandı.

* Patronların çalışanlarına verdikleri elektrik ve doğalgaz yardımları, gelir vergisi ve sigorta primlerinden muaf tutulacağı da belirtilirken, maaşlarından vergisi peşin alınan "vatandaşın aksine" olarak bu tutarın, patronların cebinde kalacağı öğrenildi.

* Sosyal Güvenlik Kurumu’nun taşınmazlarının elektronik ortamda satışı da dâhil olmak üzere her türlü satışı ve diğer iş ve işlemlerin yürütülmesine ilişkin usul ve esasların, kurumca çıkarılan yönetmelikle belirlenmesine, SGK’nin elektronik ortamda taşınmazlarını satmasına olanak sağlanmasına da karar verildi.

*Turizmi Teşvik Kanunu'nda da önemli ve dikkat çeken bir değişiklik yapılacak ki buna göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan ücretsiz girişli günübirlik tesisler, Bakanlık Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü veya iştiraki şirketler tarafından işletilebilecek oldu.

*Yoksulun borç sınırı olarak ise tepki çekecek bir tutar belirledi ki teklife göre, bakiye takip tutarı 2 bin TL ve altına düşen icra takibindeki alacaklardan vazgeçilecek.

*Öğrenim kredisi borcu bulunan ve yüksek tutarlı faiz altında ezilen öğrenciler için ise, teklifin bu haliyle yasalaşması durumunda, öğrencilerden ana para aynı şekilde alınacak oldu. Gecikme zamları ve enflasyon farkı silinecek.