Avrupa'nın 12 dev kulübünün Avrupa Süper Ligi'ni kurmasının yankıları sürüyor. UEFA ve FIFA, bu organizasyona katılan kulüplerin diğer bütün organizasyonlardan men edileceğini duyurdu. Avrupa Süper Ligi'ne karşı olduğunu aktaran Manchester United eski tek

Futbolun gündemi FIFA ve UEFA'ya rest çekerek Avrupa Süper Ligi'ni kuran 12 dev takımın aldığı kararla çalkalanıyor. Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester United, Chelsea, Manchester City, Tottenham Hotspur, Juventus, Milan ve Inter'in kurucu üyesi olduğu turnuvanın toplamda 20 takımdan oluşacağı kaydedilmişti. Ancak gelen tepkiler üzerine İngiliz takımları Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Arsenal ve Tottenham organizasyondan çekildiklerini duyurdu. Arsenal, sitesinden yayımladığı mesajla taraftarlarından özür diledi. Barcelona, Milan ve Ateletico Madrid'in de tunuvadan çekilme kararı aldığı bilgisi geldi.  

Organizasyona birçok futbol kulübünün yanı sıra ünlü spor insanları da karşı çıktı. Emektar futbolcu Alan Shearer, organizasyonu futbolun temellerini yok sayan bir açgözlülük olarak niteledi. İngiliz milli takımının eski yıldızı olan ünlü yorucmu Gary Lineker de söz konusu orgaizasyon için asla çalışmayacağını belirtti. Bu organizasyonun futbolun geleceği için kötü anlamlar taşıdığını belirten Manchester United'ın efsanevi menajeri Sir Alex Ferguson, turnuvaya karşı çıkan isimlerden biri oldu.

"Bu takımlar için Şampiyonlar Ligi, Everest'e tırmanmak gibiydi"

Avrupa futbolunun son 70 yılını bu organizasyonla adeta silinip atılacağını aktaran Ferguson, eski takımı Manchester United'ın bu organizasyona dahil olmasına karşı olduğunu sözlerine ekledi. Bunun futbolun ruhunu öldüreceğine değinen Ferguson, küçük takımlar olan Dunfermline ve Aberdeen gibi takımların zamanında Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nın hayaliyle büyülendiğini kaydetti. Bu tarz takımlar için Avrupa Kupa Galipleri Kupası ve Şampiyonlar Ligi'ne katılmanın adeta Everest'e tırmanmak gibi olduğunu aktaran Ferguson, bu kulüplerin ve oyuncuların elinden bu hayali almamak gerektiğine değindi. 

"Futbola faydadan çok zarar getirecek"

Everton'ın sadece Şampiyonlar Ligi için 500 milyon Poundu gözden çıkararak yeni bir stadyum inşa etmeye başladığını kaydeden Ferguson, Avrupa Süper Ligi'ni kuran dev kulüplerin sadece kendi kazançlarını değil global futbolun durumunu da düşünmesi gerektiğini belirtti. Şampiyonlar Ligi'nin herkes gibi kendisi için de özel anlamlar taşıdığına değinen Ferguson, bu oluşumun futbola faydadan çok zarar getireceğini sözlerine ekledi.

En Değerli 100 Kulübün Olduğu Listede 2 Süper Lig Takımı Var! En Değerli 100 Kulübün Olduğu Listede 2 Süper Lig Takımı Var!

Bayern Münih ile Borussia Dortmund katılmayacak!

Öte yandan Alman devleri Bayern Münih ile Borussia Dortmund'un Avrupa Süper Ligi ile ilgili verdiği karar da netleşti. Avrupa Süper Ligi hakkında açıklamada bulunan Borussia Dortmund CEO'su Hans-Joachim Watzke, Bayern Münih ile aldıkları ortak kararda bu organizasyona katılmama kararı aldıklarını aktardı. Watzke, Dortmund ile Münih'in Şampiyonlar Ligi sistemine bağlı kalmayı sürdüreceğini sözlerine ekledi.