Alkollü içecek ve sigara fiyatlarında otomatik ÖTV artışı, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıklamış olduğu enflasyon rakamlarından sonra belli oldu. Sigara ve alkole gelen zamdan sonra yeni fiyatlar merak konusu oldu.

Alkollü içecek ve sigara fiyatlarında otomatik ÖTV artışı, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıklamış olduğu enflasyon rakamlarından sonra belli oldu. Sigara ve alkole gelen zamdan sonra yeni fiyatlar merak konusu oldu.

 
TÜİK aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Veriler kapsamında incelediğimizde üretici fiyat artışına göre netleşen alkollü içecek ve sigarada ÖTV artışı %22,30 oranında gerçekleşti. Açıklanan enflasyon rakamlarının ardından alkol ve sigara fiyatlarında otomatik ÖTV artışı netleşti. Ardından vatandaşlar alkol ve sigaraya gelen zamlı fiyatları araştırmaya başladı. 

Alkol-birakma-1200x800


Alkol ve Sigara Fiyatlarına Zam Geldi!


Yeni yılın gelmesi ile en çok merak edilen şeylerin başında enflasyon rakamları geliyordu. Dün TÜİK’ in enflasyon rakamlarını açıklaması ile son altı ayın enflasyon rakamlarının netleştiğini ve bu bağlamda yeni yılda yapılacak zam oranlarının netleştiğini ifade edebiliriz. Bilhassa yeni yılda memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları merak ediliyordu. Öte taraftan EYT düzenlemesi ile ilk maaşlarını şubat ayında alacak emeklilerin de promosyon ödemesi almak için banka kampanyalarını yakından takip etmesi gerekmektedir. Dolayısı ile yeni yılın ilk gün ve aylarında bir hareketliliğin yaşandığını görüyoruz. 


Memur ve emekli maaşlarına ayrıca emekli promosyon ödemelerine yapılacak zamların netleşmesinin ardından ÜFE’ ye göre de bazı zamların yapıldığını ifade edebiliriz. Aslında çoğu insan asgari ücrete zam yapılmasını istemiyordu. Çünkü piyasadaki birçok ürüne de zam yapılacağından alım gücünde azalma olacağından. Bunlara TÜİK’ in açıklamış olduğu enflasyon rakamlarının ardından sigara ve alkollü içecekler oldu. Hem alkollü içeceklere hem de sigaraya üretici fiyat artışına göre ÖTV artış oranı %22,30 olarak gerçekleşti. 

_95484216_gettyimages-183029444


Alkol ve Sigarada Fiyatlar Ne Kadar Oldu?


TÜİK’ in açıklamış olduğu enflasyon rakamlarının ardından sigara ve alkollü içeceklere uygulanacak otomatik ÖTV zammı da netleşti. Yasa doğrultusunda sigara üzerindeki maktu ve asgari maktu ÖTV tutarlarına her altı ayda bir yurt içi üreticileri oranına göre zam yapılmaktadır. Bu bağlamda TÜİK’ in açıklamış olduğu yurt içi üretici fiyatlarındaki altı aylık artış %22,29 gerçekleşirken bu artışın sigara ve alkollü içecek fiyatlarını etkileyecek. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yasa gereği alkollü içecek ve sigaradan alınan ÖTV asgari maktu miktarlarında değişiklik yapabilir. Ancak Başkan Erdoğan konu ile ilgili olarak herhangi bir yetki kullanmadığını görüyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ nın güncel ÖTV listesini açıklaması bekleniyor. 

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!


TÜİK’ in açıklamış olduğu verilere baktığımız zaman enflasyon aralık ayında yıllık bazda %64,27 oranında artmıştır. Ayrıca üretici fiyatları yıllık olarak %97,72 oranında artarken bir önceki aya kıyas ile %0,24 oranında düştüğünü ve üretici fiyatlarındaki altı aylık artış ise %22,29 oranında gerçekleştiğini ifade edebiliriz. 


Yeni yıla girdiğimiz bugünlerde aslında en çok merak edilen memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamlar, asgari ücretin ne kadar artacağı ya da emekli promosyon ödemelerinin güncel olarak ne kadar artacağı gibi zam oranları iken gıda, giyim ve daha birçok sektöre gelecek zamlar da merak edilmeli. Çünkü günümüzde yüksek enflasyon rakamlarından dolayı maaşlara zamlar ile birlikte artış yapılıyor ancak alım gücünde de zayıflama oluyor. buradaki o dengesizliğin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Bu da ancak üretim ve katma değer katılacak nitelikte üretimin gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Tabii sadece bu değil daha birçok etken da bulunuyor. Kişilerin sadece tüketime değil aynı zamanda üretime de dikkat etmesi lazım. Bu da kaliteyi arttırdığı gibi fiyatları da azaltacaktır. Çünkü rekabet ortamı da oluşacaktır.