Gram altın fiyatları yeni yıla rekor kırarak girdi. Altın yatırımcısının mutlu olduğu bugünlerde merak edilen yeni yılda gram altının nasıl seyir izleyeceği oldu. İşte detaylar…

Gram altın fiyatları yeni yıla rekor kırarak girdi. Altın yatırımcısının mutlu olduğu bugünlerde merak edilen yeni yılda gram altının nasıl seyir izleyeceği oldu. İşte detaylar…

IBAN Numarasına Ödenecek, 100.000 TL'ye Kadar İsteyen Hemen Alacak! IBAN Numarasına Ödenecek, 100.000 TL'ye Kadar İsteyen Hemen Alacak!


Son zamanlarda gram altın fiyatı tarihi rekorlara imza atılıyor. Yeni yıla büyük rakamlar ile giren altının gelecek aylarda da yükselip yükselmeyeceği merak konusu oldu. Bu bağlamda altın yatırıcısı hem küresel piyasalarda hem de iç piyasada yaşananları yakından takip ediyor. altın piyasası uzmanına göre önümüzdeki altı, yedi ay sonra gram altının kaç TL olması bekleniyor. 

altin_110


Gram Altın Yine Rekora Koşuyor!


Çin’ de hala devam eden salgın için sert tedbirler alınmaya devam ediyor. Burada salgının diğer ülkelere sıçraması ve bunun devamında da yine kapanmaların yaşanması sonucu tedarik zincirinde aksaklıkların yaşanması tedirginlik oluşturuyor. Öte taraftan ilk başlarda Rusya’ nın sınırlı askeri müdahale olarak tanımladığı ve daha sonra Ukrayna devlet başkanlığının önderliğinde savunma amaçlı verilen karşı tepki Rusya- Ukrayna savaşını beklenenden daha uzun sürmesine yol açtı. 


Geçtiğimiz gün Rusya devlet başkanı Putin’ in yaptığı tavan fiyat uygulaması da gram altın fiyatlarını etkiledi. Tavan fiyat uygulaması ile Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin petrol alamayacağı düşüncesi ile gram altın fiyatları artıp rekor kırdı. Dolayısı ile hem Çin’de artan pandemi hem de devam eden Rusya- Ukrayna savaşı gram altın- ons altın fiyatlarını arttırdığını ifade edebiliriz. 


Küresel piyasalarda yaşananları gördük iç piyasada da yüksek enflasyon rakamları ile mücadele devam ediyor. ayrıca küresel piyasalarda da bu durum söz konusu hatta bunun temel sebebi olarak 2019 yılında bütün dünya genelinde etkili olan krona virüs salgının olduğunu söyleyebiliriz.

AnyConv.com__620d68684e3fe01524027082


Yeni Yılda Ne Kadar Olacak?


İç ve dış piyasalarda yaşananlar biraz da olsa anlatılmaya çalışıldı. Dolayısı ile hem iç piyasalarda yaşananlar hem de küresel piyasalarda meydana gelen gelişmeler yatırım araçlarını olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Liberal ekonominin getirilerinden biri olan dışa açılım burada kendisini iyi hissettiriyor. Dolayısı ile birbirine entegre bir yapı içerisinde olan ülkelerin ekonomileri de yaşanan olaylardan olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkileniyor. 


Gram altın 2022 yılını 1100 TL civarında kapatarak tarihi bir rekora imza attı. Altın fiyatlarındaki bu yükseliş ile piyasalarda bir hareketliliğin yaşandığını da ifade edebiliriz. Yeni yılda gram altın fiyatlarında nasıl bir değişimin olacağı merak konusu oldu. Bu bağlamda konu ile ilgili olarak altın uzmanları çeşitli yorumlar yaptı. 


Altın Piyasası uzmanı Nasri Amcalar, “biz bu rekorun daha da devam edeceği. Bin 500 lira ve üzerindeki seviyeleri göreceğini tahmin etmekteyiz. 6 ay ve 7 ay sonra baktığımızda gram altın bin 500 lira seviyelerine oturmuş olacak. Yani bu arada geçen sürede gram altında ufak tefek düşüşler yaşanabilir ama düşüşler vatandaşı da yatırımcısını da korkutmasın. Her düşüş bir alım fırsatıdır” ifadelerini kullanarak konu ile ilgili önemli tarihler söyledi. 


Altın yatırımcısını sevindiren bu açıklamanın ardından gelecek aylarda altının nasıl bir seyir yaşayacağını hep birlikte göreceğiz. Aslında Çin’ deki pandeminin son bulması ve Ukrayna – Rusya savaşının son bulması ile belki piyasalarda biraz durulma yaşanabilir. Ancak her iki durumunda bir anda gerçekleşmeyeceğini ve zaman alacağının farkındayız. Dolayısı ile bu iki faktörü düşündüğümüz zaman gram altın fiyatlarında da büyük bir düşüşün olmayacağını ifade edebiliriz. Bundan sonraki süreci yakından takip etmeye devam edeceğiz.