Almanya’nın meşhur Bild gazetesine göre Ukrayna Lugansk ve Zaporojye bölgesine yönelik bir taarruz hazırlığında, ordunun ana hedefi Rusya’nın Kırım ile karadan iletişimini kesmek.

Gazete ise bu bilgiyi ismini açıklamadığı bir NATO bürokratından aldığını açıkladı, yapılan haberde Ukrayna ordularının Rusya’nın Kırım ile kara bağlantısını kesmek amacı ile Lugansk ve Zaporojye bölgesi yönünde taarruz hazırlığında olduğu, bu bilgiyi aktaran NATO bürokratının ise güvenlik gerekçesi ile haberi verirken aşırı dikkatli davrandığı aktarıldı.

Haberde belirtilen bir diğer dikkat çeken ayrıntı ise NATO’nun şu anda Ukrayna’ya tedarik ettiği silahların mayıs gibi yakın bir zamanda Rus ordusuna karşı püskürtme çalışması için kullanılacağını açıkladı.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Ayrıca şu anda Batı ülkeleri ve NATO’nun 500 tank ve zırhlı personel taşıyıcıyı Ukrayna’ya tedarik ettiğini aktardı. Daha Önce Politico gazetesi de Ukrayna’nın taarruzunun mayıs ayına kadar başlayacağını belirtmişti.

Rus Savunma Bakanlığından Açıklama

Cephenin diğer tarafında ise Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, bugünkü basın toplantısında Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü askeri operasyonlar ile ilgili bilgilerini paylaştı. Konaşenkov, yaptığı açıklamada Rus Güney Askeri Grubu birimlerince hava ve topçu destekli eylemler sonucu Ukraynalı 160 asker ve 3 zırhlı aracın yanı sıra 4 otomobil ve D-20 obüsünün imha edildiğini açıkladı.

Yapılan operasyonlar sonrası Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Ugledar ve Novomihaylkovka ile Zaporojye bölgesinde yer alan Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ağır kayıplar yaşattığını açıkladı bu bölgede ise 30’dan fazla asker, 2 kamyonet ve bir D-30 obüsünün imha edildiğini açıkladı.

Kupyansk yönünde ise Batı Askeri Grubu birimlerinin Harkov bölgesindeki Dvureçnaya ve Timkovka ile LHC’deki Novoselovskoye ve Stelmahovka yerleşimlerinde topçu destekli operasyonlar sonucunda ise Ukrayna birliklerinin ağır teçhizat kaybettiğini, 80’den fazla Ukrayna askeri ile 3 zırhlı muharebe aracı ve bir D-20 obüsünün imha edildiğini açıkladı.

Açıklamanın devamında ise Herson yönünde Rus birliklerinin 40’tan fazla Ukraynalı asker, 3 otomobil, 2 Akatsiya kundağı motorlu obüs ve ABD yapımı M777 topçu sisteminin imha edildiğini aktaran Konaşenkov, Rus uçaklarının Ukrayna’ya ait bir Su-25 uçağını düşürdüğünü de aktardı.