Yeni yılda rekor üstüne rekor kıran gram altın son günlerde yaşanan gelişmelerden dolayı sert bir düşüş yaşadı. Ancak yeni haftaya yükseliş ile başlayan gram altın fiyatının nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu oldu. İşte detaylar…

Yeni yılda rekor üstüne rekor kıran gram altın son günlerde yaşanan gelişmelerden dolayı sert bir düşüş yaşadı. Ancak yeni haftaya yükseliş ile başlayan gram altın fiyatının nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu oldu. İşte detaylar…


2023’ ün ilk günlerinden bu yana gram altın fiyatları rekor kırarak ilerlerken son zamanlarda hem küresel hem de ulusal piyasalarda yaşanan gelişmelerden dolayı fiyatlar düştü. Yaşanan düşüş ile altın yatırımcısı tedirginleşirken altın borcu olanlar merakla bekledi. Ancak yani haftaya yükseliş ile başlayan gram altın fiyatları merak konusu oldu.

AnyConv.com__63ef101086b24a63dcf513bb


Altın Yeni Haftaya Yükselişle Başladı!


Geçtiğimiz günlerde hem ABD ocak ayı enflasyon rakamlarının açıklanması hem de ülkemizde yaşanan deprem felaketinden dolayı gram altın fiyatlarında düşüş yaşanmıştı. Dolayısı ile altın yatırımcısının ve vatandaşların yaşanan gelişmeleri yakından takip etmesi gerekmektedir. 6 Şubat 2023 tarihinde ilki sabah saat 04.17’ de meydana gelen diğeri ise öğleden sonra ortaya çıkan 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki deprem felaketinden dolayı borsa ilk iki gün ciddi oranda değer kaybetmişti.

Ortaya çıkan değer kaybından dolayı depremin üçüncü gününde işlemler durdurularak borsa beş iş günü için kapatılmıştı. 14 şubat günü açılan borsaya hükümet destek sağlayarak oluşan değer kaybını en aza indirmeye çalıştılar. 


Borsa’ da meydana gelen kayıp ardından deprem felaketi ile yaşan büyük can kaybı yatırım araçlarını da etkiledi. Bu süreçte dolar uzun bir aradan sonra 19’ un üzerine çıkarak rekor kırarken gram altın fiyatlarında düşüş yaşandı. Ancak gram altın fiyatları yeni haftaya yükseliş ile başladı. Altın yatırımcısı yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek gram altın fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceğini merak ediyor.

13d31ea0c93eacd6fe560431ab99fbc0_640x640


Uzmanlar Ne Diyor?


6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli on ilimizde yaşanan deprem felaketinin ardından piyasalarda hareketlilik yaşanmıştı. Yaşanan 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki deprem Kahramanmaraş, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay, Şanlıurfa ve Adana’ da büyük felaketlere yol açtı.

Binlerce insan ve diğer canlılar enkaz altından ölü olarak çıkartılırken aynı zamanda binlercesi de yaralı bir şekilde kurtarıldı. Kurtarılan insanlar çevre illerin hastanelerine gönderilirken binlerce insan bölgeye gönüllü olarak akın etti. 


Yaşanan bu deprem felaketinin ilk iki günü borsa açık bırakıldı. Ancak bu süreçte borsa değer kaybetti. Yaşanan değer kaybının ardından depremin üçüncü günü borsa beş iş günü için kapatıldı. Ardından yaşanan değer kaybının en aza indirilmesi açısından bireysel emeklilik sisteminde değişiklikler yapılmasının yanında borsa açıldıktan sonra da hükümet destek yaptı. Bu şekilde değer kaybının önlenmesi açısından çalışıldı diyebiliriz. 


Altın bu süreçte değer kaybederken haftanın başına yükseliş ile girmesi merak uyandırdı. Bu bağlamda altın yatırımcısı gram altı fiyatlarının nasıl seyir izleyeceğini merak etti. Konu ile ilgili olarak Altın ve Para Yatırımcısı İslam Memiş önemli açıklamalarda bulundu. Memiş, “Altının gram fiyatı 1115 TL. Ama serbest piyasalarda 1132, 1137 lira aralığında bir gram altın bulunuyor.

Yine en son videolarımızda geçen hafta hatırlar iseniz, gram altın 1198 TL seviyesine kadar yükselince Şubat'ın 15'ine kadar 1140 lira seviyesine kadar bir gerilemeden bahsetmiştim. Bu daha aşağıya doğru çekildi. 1140 TL'nin altında gram altın TL fiyatı var. TL'de bekleyen, düşüşleri bekleyen, alım fırsatı kollayanlar da bu düşüşlerin kalıcı olmayacağını gayet açık bir şekilde bilmelidir.

Benzin, Motorin ve LPG İndirimine Yeşil Işık! Banka Akaryakıt İstasyonlarının Maliyetini Düşürdü Benzin, Motorin ve LPG İndirimine Yeşil Işık! Banka Akaryakıt İstasyonlarının Maliyetini Düşürdü

Bu düşüşler kalıcı olmaz. Gram altında. Ons bazında her ne kadar baskılama devam etse de hem onstan hem dolardan destek gören gram altın TL fiyatı tekrardan orta ve uzun vade için alım fırsatları vermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı. 


Gram altın fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceği sorusuna Memiş, “Güçlü destek seviyesi. Eğer aşağı düşerse 1810 dolar seviyesi var. Ancak şimdilerde 1830 dolar üzerinde tutunma çabasını sürdürüyor. Elinde dolar bulunanlar orta ve uzun vadede 2023 için 2350 dolar 2500 dolar öngörüm hala geçerli. Bu fiyatların düşük olduğunu düşünen birisiyim” dedi.