Altın yatırımı yapan ve zarara uğramak istemeyenler için formül net açıklandı. Kazanmak isteyen vatandaşlara uzman açıklama yaptı. İşte altın piyasasına dair detaylar...

Her geçen gün altın yatırımı yapan insanların sayısı artıyor. Piyasa şu an TL’den değer kaybederken vatandaşlar kenarda duran nakitlerini doğru biçimde değerlendirmek istiyor. Kuyumcular altından kazanmak isteyen vatandaşlar için bazı tavsiyelerde bulundu. ABD dolarda gücünü arttırmak için altın kanadında baskıya neden oluyor. Bu da ekonomik anlamda piyasada belirsizliklere sebep oluyor. 

Diğer yandan kuyumcuların vatandaşları ciddi bir şekilde uyardığı konulardan birisi de sahte altın konusu. Altın fiyatları düştüğü sırada altına hemen hücum eden vatandaşların bazı kuyumcular tarafından kandırılma riskinin yüksek olduğu belirtiliyor. Karakteristik bir ses, belli bir ağırlık olan gerçek altının sahte altında daha farklı olduğunu kuyumcular söylüyor. Peki, altından kazanmak için ne yapmak gerekiyor? Mantıklı bir altın yatırımcısı nasıl hareket etmeli? 

altına nasıl yatırım yapılır

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

ALTINDA HANGİSİ DAHA ÇOK KAR GETİRİR? 

Altın yatırımı yapan vatandaşların şu an özellikle kuyumculara getirmediklerini ve ellerinde tuttuklarını uzman kuyumcular belirtiyor. Altın fiyatlarını en çok yükselten faktörlerden birisi olarak da altına olan talebi gösteriyorlar. Altında yüzde 40 oranında bir değer her sene geliyor. Her zaman uzun vadede güvenli liman olan altın en iyi yatırım aracı olarak kabul ediliyor. Sene sonuna kadar altın fiyatlarında büyük bir atak olacağı bekleniyor.  

İSLAM MEMİŞ UYARDI! 

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, vatandaşları altın yatırımına ilişkin son yazısında “Büyük Plan” ile ilgili uyardı. Uzun zamandır dünya çapındaki tüm merkez bankalarının ortak hareket ile yürüttüğü bu çalışmadan bahseden uzman isim günlük alım satım sınırı, makas aralıkları, işlem kısıtlaması gibi durumlarla vatandaşlara şu an özellikle ABD’de sınırlamalar konduğunu belirtti.  

altın fiyatları ne kadar olacak

Seçimlerden sonra bunun gibi hareketlerin, döviz alım limitinin düşmesi, kuyum altın harcamasının sonlandırılması, nakit avans kısıtlamasının görüleceğini de belirtti. Kontrollü yasaklamanın gündeme geleceğini belirten Memiş, uzun vadeli yatırımcı olunması isteneceğini belirtirken bunun insanlar için kafeste olmak anlamına geleceğini belirtti. Fiziksel varlıklara ulaşılmasının kısıtlanacağını belirten İslam Memiş, kademeli şekilde bunların gerçekleşeceğini ve vatandaşların altın yatırımları ile döviz yatırımlarına doğru şekilde sahip çıkması gerektiğini belirtti.