Gram altın fiyatları rekor kırmaya devam ediyor. Yeni yılda gram altın fiyatlarının bu kadar yüksek girmesi altın yatırımcısını mutlu ederken bir yandan da bu artışın devam edip etmeyeceği merak konusu oldu. İşte detaylar…

Gram altın fiyatları rekor kırmaya devam ediyor. Yeni yılda gram altın fiyatlarının bu kadar yüksek girmesi altın yatırımcısını mutlu ederken bir yandan da bu artışın devam edip etmeyeceği merak konusu oldu. İşte detaylar…


Son zamanlarda gram altın fiyatları yüksek maliyetlerle rekor tazelemeye devam ediyor. Altın yatırımcısı bu artıştan menün olurken bundan sonraki süreçte nasıl olacağını da merak ediyor. Bu bağlamda altın yatırımcıları çeşitli yorumlar yapmakla beraber bu artışın devam edeceğini belirtiyorlar.

AnyConv.com__620d68684e3fe01524027082


Altın Yine Rekor Tazeledi!


Hem küresel piyasalarda yaşananlar hem de iç piyasada yaşanan gelişmeler gram altın fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Küresel piyasalara baktığımız zaman yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. Öte taraftan Rusya’ nın başlangıçta sınırlı askeri müdahale şeklinde tanımladığı Ukrayna işgali Ukrayna’ nın güçlü savunması ile karşılaşınca uzadı. Dolayısı ile kısa sürmesi beklenen Rusya – Ukrayna savaşı daha çok uzadı. Uluslararası alanda özellikle Batı toplumundan Rusya büyük tepki aldı. 


Avrupa Birliği üyesi ülkeler Rusya’ ya ekonomik yaptırım paketleri uygulamaya başladılar. Hatta en son dokuzuncu paketin hazırlandığı belirtildi. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin uyguladığı bu ekonomik yaptırımlara karşı Rusya’ ya enerji kesintisine gitti. Kuzey Akım boru hattında kesintiler yaşandı. Rusya burada güvenli tedarikçi izlenimine de uluslararası arenada zarar getirdi. Dolayısı ile zaten öncesinde var olan ekonomik krize bir de enerji krizi eklenince sorun daha da derinleşti diyebiliriz. 


Avrupa, Ukrayna ve Rusya’ da yaşanan gelişmelere baktık. Öte taraftan Çin’ de hala devam eden korona virüs için sert tedbirler alınmaya devam ediyor. Salgının diğer ülkelere sıçraması ve tedarik zincirinde tekrardan kopmaların yaşanması gibi tedirginliklerin yanında Rusya başkanı Putin’ in tavan fiyat uygulaması ile birlikte gram altın fiyatlarında da hareketlilik yaşandı. 

1464514-1


Altın Artmaya Devam Ediyor!


Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin yatırım araçlarını nasıl etkilediğini anlatmaya çalıştık. Dolayısı ile son zamanlarda yaşanan gelişmelere paralel olarak gram altın fiyatlarında hareketlilik yaşandı. Bu bağlamda son zamanlarda gram altın fiyatlarında da bir hareketlilik yaşandı. Yeni yılın gelmesi ile birlikte gram altın fiyatları rekor tazeleyerek zirve gördü. 

PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek! PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek!


Altın Piyasası uzmanı Nasri Amcalar, gram altının yeni yılda nasıl bir seyir izleyeceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Amcalar, “biz bu rekorun daha da devam edeceği. Bin 500 lira ve üzerindeki seviyeleri göreceğini tahmin etmekteyiz. 6 ay ve 7 ay sonra baktığımızda gram altın bin 500 lira seviyelerine oturmuş olacak. Yani bu arada geçen sürede gram altında ufak tefek düşüşler yaşanabilir ama düşüşler vatandaşı da yatırımcısını da korkutmasın. Her düşüş bir alım fırsatıdır” dedi. 


Altın Uzmanı Nasri Amcalar’ ın ifadelerine baktığımız zaman gram altın fiyatlarının ara ara tarihi rekorlar kıracağını ifade edebiliriz. 2022 yılının son günlerinde oldukça hareketli bir piyasa geçiren gram altın fiyatları 1100 TL’ nin üzerinde işlem görmüştü. Yeni yılda da rekor tazelemeye devam eden gram altın fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceği altın yatırımcısı tarafından merak konusu oldu.

Bu bağlamda gram altın fiyatlarının uzmanlarında açıklamalarından yola çıkarak daha da artacağı ve altın yatırımcısını mutlu edeceğini ifade edebiliriz. Ayrıca küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin de yakından takip edilmesi gerektiğinin da altı çizilmelidir. Diğer yatırım araçlarına baktığımız da ise doların gün içi işlem aralığı 18,73- 18,80 olduğunu ifade edebiliriz. Euro’ nun ise 19-20 aralığında işlem gördüğünü ifade edebiliriz.