Yeni yıla altın çok hızlı bir şekilde giriş yaptı. Gram altın fiyatları tarihin en üst zirvesine çıktı. Altın yatırımcısı merak ettiği bu yükselişin devam edip etmeyeceği oldu. İşte detaylar…

Yeni yıla altın çok hızlı bir şekilde giriş yaptı. Gram altın fiyatları tarihin en üst zirvesine çıktı. Altın yatırımcısı merak ettiği bu yükselişin devam edip etmeyeceği oldu. İşte detaylar…


Son zamanlarda gram altın fiyatları tarihi rekorlara imza atarak çok hızlı bir şekilde artı. 2022 yılının son günlerinde hareketlilik yaşayan gram altının bundan sonra nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu oldu. Altın yatırımcısı gram altının yeni yılın ilk günlerinde rekor tazelemesini heyecanla izledi. Bakalım neler olacak…

6381ca4ae4bfdc3b348f595e


Altın’a Dikkat!


2022 yılının son günlerinde gram altın fiyatları 1000 TL’ nin üzerine çıkarak tarihi rekora imza atmıştı. Bunun ardından bu yükselişin devam edip edilmeyeceği merak konusu olmuştu. Altın yatırımcısı piyasada yaşanan gelişmeleri yakından takip edip gram altının artıp artmayacağını araştırmaya başlamıştı. 


Küresel piyasalarda yaşanan hareketliliğin altını da etkilediğini ifade edebiliriz. Bu bağlamda 2019 yılında Çin’ de ortaya çıkan ve dünya genelinde etkili olan korona virüsün etkileri hala küresel piyasalarda yüksek enflasyon rakamları ile kendini gösterirken bir kez daha pandeminin etkisinin gösterdiğini ifade edebiliriz. Çünkü Çin’ de hala salgının kontrol altına alınabilmesi için sert tedbirlerin alındığı ve kapanmaların olduğunu ifade edebiliriz. Çin gibi dünyanın en büyük ekonomilerinden olan bir ülkede hala tedbirlerin uygulanabiliyor olması bütün dünyanın ekonomisine etkilerinin olacağını da vurgulamakta fayda var. Dolayısı ile pandeminin altını bir kez daha vurduğunu ifade edebiliriz. 


Bütün bu bahsettiklerim kapsamında baktığımız zaman 29 Aralık 2022 tarihinde Çin pandemisi ve doların düşmesi ile altın fiyatlarında rekorların yaşanmasına neden oldu. Ayrıca devam eden bir Rusya ve Ukrayna savaşı da var. Bununla birlikte Rusya’ nın tavan fiyat uygulamasıyla beraber AB ülkeleri petrol atamayacağı düşüncesi ile ons altın fiyatını arttırırken Çin’de yaşanan pandemi krizinden kaynaklı piyasadaki etkisi devam ediyor. Bahsi geçen sebeplerden dolayı gram altın fiyatları tarihi rekora çıktı.

Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme

61b6d124d265a20d78ffe012


O Tarihlerde Yine Rekor Tazeleyecek!


Altın yatırımcısı 2022 yılının sonunda yaşanan hareketlilik ile biraz tedirginleşse de yeni yıla mutlu girdi. Oldukça hareketli bir piyasa geçiren altın fiyatları yeni yıla da yükseliş ile girdi. Haftanın ilk gününde tarihi bir rekor kıran gram altın fiyatlarında nasıl bir değişiklik olacağı merak ediliyor. Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin gram altın fiyatlarında etkili olduğunu ifade edebiliriz. 


Küresel piyasalara baktığımız zaman Çin’ de hala devam eden pandemi krizinin sürmesi öte taraftan Rusya devlet başkanı Putin’ in uyguladığı tavan fiyat uygulamasıyla beraber ülkelere petrol satılamayacak daha düşüncesi gram altın fiyatlarını arttırdığını ifade edebiliriz. Bu doğrultuda değerlendirdiğimizde değerli metaller de fiyat artışı yaşanırken FED faiz kararlarının yumuşatılması ihtimali de altın fiyatlarını desteklediğini ifade edebiliriz. 


Dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Çin’ de pandemi kısıtlamalarının hala sürüyor olması piyasaları endişelendiriyor. Çünkü hem başka ülkelere sıçrama düşüncesi bu bağlamda hem de tedarik zincirinde kopmaların yaşanması ile oluşacak zararların herkesi tedirgin etmesinden kaynaklanıyor. Bu etkiler piyasalarda durgunluk yaratırken aynı zamanda gram altın fiyatlarının da yatay seyirde görünmesine neden oluyor diyebiliriz.

Gram altın fiyatları son zamanlarda yaşanan hareketlilik ile 1100 TL’ nin üzerine çıkarak tarihi bir rekora imza attı. Küresel piyasalarda yaşanan olayların etkileri de göz önünde bulundurularak gram altın fiyatları hakkında bir tahminde bulunulabilir. İyi bir analiz ile seyirin nasıl devam edileceği de öngörülebilir. Dolayısı ile pandeminin ve Ukrayna- Rusya savaşının ne yönde seyir izleyeceği yakın bir şekilde takip edilmelidir.