Araba almak isteyen kişilerin hemen harekete geçmesinde fayda olduğunu ifade edebiliriz. Çünkü yeni zamlar yolda. Daha uyguna araba almak için harekete geçme zamanı diyebiliriz. Hangi modellerde zamlar yapılacağı araştırılmaya başlandı. İşte detaylar…

Ziraat Bankası Emekli Maaşlarını Kendi Bankasından Alanlara 100.000 TL Net Ödeme Yapacağını Duyurdu! Ziraat Bankası Emekli Maaşlarını Kendi Bankasından Alanlara 100.000 TL Net Ödeme Yapacağını Duyurdu!

Araba almak isteyen kişilerin hemen harekete geçmesinde fayda olduğunu ifade edebiliriz. Çünkü yeni zamlar yolda. Daha uyguna araba almak için harekete geçme zamanı diyebiliriz. Hangi modellerde zamlar yapılacağı araştırılmaya başlandı. İşte detaylar…


Geçtiğimiz yıl otomobil piyasası ortalama %70 gibi bir zam oranı ile hareketlilik yaşamıştı. Dolayısı ile otomobil piyasasının yeni yıla da zam ile girdiğini ifade edebiliriz. Hafta sonu birçok marka fiyat listesini güncelleyerek zam oranlarını belirledi. Araba alacak kişilerin zamlar yapılmadan araba almasında yarar olacaktır. Yeni yıl rakamlarının merakla beklendiği otomobil piyasasında ortalama kaç oranında zam yapılacağı merak ediliyor. Ayrıca hangi modellere zam geleceği de en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. 

2525523_620x410


Araba Alacaklar Dikkat!


Yeni yıla yeni umutlarla girdiğimiz bugünlerde ilk zam haberlerinden bir tanesi otomobil piyasasından geldi. 2022 yılında hareketli bir piyasa yaşanan otomobil piyasası ortalama %70 oranında bir zam ile yılı kapattı. En ucuz aracın 400 bin TL bandına dayandığını ifade edebiliriz. Hem ÖTV oranlarının yüksek olması hem de paranın alım gücünün azalması ile vatandaşların araç sahibi olması oldukça zorlaşıyor. 


Aslında dünya genelinde yaşanan bir küresel enflasyon krizinin bütün ülkelerde kendini hissettirdiğini ifade edebiliriz. Bunun temel sebebinin 2019 yılında Çin’ de ortaya çıkıp dünya genelinde etkili olan salgının sebep olduğunu ifade edebiliriz. Salgının sebebine baktığımızda ise doğrudan olmasa da dolaylı bir şekilde ve en kökeninde iklim değişikliğinin olduğunu ifade edebiliriz. Aslında iklim değişikliği ile dünyamızda daha birçok felaketin yaşandığını da belirtebiliriz. Bunlar çıkan büyük yangınlar, seller, aşırı hava olayları, kuraklık ve bio çeşitliliğin azalması gibi birçok felaketin temelinde iklim değişikliğinin olduğunu söyleyebiliriz.


İklim değişikliğinin temelinde de fosil enerji kaynaklarının kullanımının çok olmasından dolayı gerçekleştiğini ifade edebiliriz. Özellikle sanayi devriminden bu yana enerji kullanımı gelişmişlik açısından önemliydi ve bu kapsamda fosil enerjiler hızla kullanılmaya başlandı. Ardından bu kaynakların iklim krizine yol açtığı bunun da ardından birçok felakete yol açtığı bilimsel olarak ifade edildi.

arac-kredisi-nasil-cekilir-1


Zam Gelmeden Alın! Yeni Zamlar Yolda!


Hem küresel piyasalarda hem de ülkemizde yaşanan temel enflasyonun kaynağına az da olsa değinmeye çalıştık. Dolayısı ile yüksek enflasyon ile mücadelenin sürdüğünü ifade edebiliriz. Bu kapsamda ülkemizde her geçen gün farklı piyasalarda zam haberleri geliyor. Yeni yılın ilk günlerinde de otomobil piyasalarından zam haberleri geldi.
Yeni yılın ilk hafta sonunda birçok marka fiyat listesinde güncelleme yapmak için mesai yaptığını ifade edebiliriz. Yapılan mesai ile zam oranlarının ortalama %4 oranında olması gerekmektedir. Ayrıca vergi dilimini düşündüğümüz zaman bazı modellerde bu oranın daha da yüksek olması bekleniyor diyebiliriz. 


Araba almak isteyen herkesi ilgilendiren bu haber ile vatandaşların hemen harekete geçmesinde fayda olduğunu ifade edebiliriz. 2022 yılında artan maliyetler ve kurdaki yükselişten kaynaklı neredeyse her ay otomobil markaların fiyatlarını güncellediğini ifade edebiliriz. yeni yılın ilk hafta sonunda Wolkswagen, Hyundai ve Renault gibi markaların internet sitelerinde fiyat listeleri görülmedi. Bahsi geçen markaların fiyat listesi kısmına giren tüketicilerin “fiyatlarımız güncellenmektedir” yazısı ile karşılaştıklarını ifade edebiliriz. 


2023 yılının ilk günlerinde böyle bir zammın yapılmasında ki etkenlere baktığımızda Euro kurundaki yükselişin temek sebep olduğunu ifade edebiliriz. öte taraftan küresel alanda yaşanan yüksek enflasyon ile mücadelenin ve Avrupa’ da yaşanan enerji krizinin hala devam ediyor olmasından kaynaklandığını ifade edebiliriz.