Altın ve dolar piyasasına dair korkunç senaryo uyarısı yapıldı. Dikkate almayan resmen ağıt yakacak. İşte dolar ve altına dair net yorumlarıyla uzman isimden piyasa değerlendirmesinin detayları...

28 Mayıs tarihinde gerçekleşecek seçimin ikinci ayağının yaklaşması dolar ve altın yatırımı yapan vatandaşları piyasalara dair meraklandırıyor. Altın ve Para Piyasası Uzmanı İslam Memiş’in yaptığı 14 Mayıs seçim haftası uyarılarının gerçekleşmesiyle vatandaşlar uzmandan açıklamaları merakla takip ediyor. Haziran ayında altın ve dolar piyasasına dair yorumlarını yapan İslam Memiş, çok ciddi uyarılarda bulundu. 

Doların bir gerileme sürecine gireceğini belirten Memiş, bunun seçim istikrarına bağlı olduğunu da belirtti. Seçim haftasında düşecek doların döviz kurunda rahatlama sağlayacağını, dolayısıyla dolar bazında gerçekleşen ihracatın ise olumlu etkileneceğini belirtiyor. Altın fiyatlarında ise belirsiz bir ortamın şu sıra görüleceğini belirtiyor. Peki, yatırımcılar nasıl hareket etmeli? Altın fiyatlarında düşüş mü görülecek, yükseliş mi? 

seçim sonrası altın ne kadar olacak

DOLARDAKİ DÜŞÜŞ DEĞERLENDİRİLMELİ 

Kuyumcular ile döviz için oluşan kuyruklar bir süredir azaldı. Bunun bir nedeni seçimin ikinci tura kalmış olması. Seçim sürecinde piyasalara dair yaşanan spekülasyonlar nedeniyle de vatandaşlar zarara uğrayabiliyor. Yeni hükümetin mesaiye başlamasıyla beraber piyasalardaki istikrar durumu sağlanacak. Ancak yatırımcılar için Haziran’a dikkat çeken Memiş, büyük finansal fırsatların yakalanabileceğini belirtti. Özellikle doların bir süre değer kaybedeceği göz önüne alındığında yatırım için değerlendirilebileceğine vurgu yapılıyor. 

ABD Merkez Bankası’nın faiz arttırımını durdurduğu dönemde indirime dahi gidebileceği düşünülmektedir. Haziran ayı için 92 – 94 bandına gerilemesi ön görülürken 2024 senesinde 70’e kadar düşeceği düşünülüyor. 

ALTINDAKİ DALGALANMAYA DİKKAT 

14 Mayıs 2023 seçimlerinden önce altın fiyatları rekora koşuyordu. Son işlemi Kapalıçarşı’da 1.500 TL olarak gören gram altında son olarak 14 Mayıs seçimlerinden önce 1.300 TL bandı görüldü. ONS altında ise 1963 dolar bandından işlem yapılıyor. Öte yandan doların 20 TL üstüne çıkıp rekor kırdıktan sonra tekrar düşüş yaşaması da altın fiyatlarındaki geriye doğru hareketin nedenlerinden oldu. Bu nedenle yeni hükümetin kurulması ile piyasaların düzene girmesinin beklenmesi en doğru seçenek olarak görülüyor. Yaz aylarında ise 1.600 - 1.700 TL seviyeleri gram altında bekleniyor.  

23 mayıs 2023 altın fiyatları

Akbank'tan Emeklilere Büyük Promosyon Fırsatı: 17.500 TL! Akbank'tan Emeklilere Büyük Promosyon Fırsatı: 17.500 TL!

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI NE KADAR? 

23 Mayıs 2023 güncel altın fiyatlarında alış için 1.250,58 TL görülürken, satış içinse 1.250,76 TL görülmektedir. Çeyrek altın için ekranlarda alış 2.238 TL iken, satış 2.301 TL olarak görüntülenmektedir. Yarım altında şu an alış piyasası 4.490 TL iken satış piyasasında ise 4.644 TL olarak görülmektedir.