Yıllardır beklene o haber de Çinlilerden geldi artık yapay zekalar zihin okuyacaklar.

Çin hükümetinin siyasi yetkilileri ve vatandaşlarının zihnini okuyabilen bir yapay zeka geliştirdiğini açık açık duyurdu.

Çinli bilim insanları yüz okuyabilen, mimik ve jestlerin anlamını tespit edebilen bir yapay zeka geliştirdiler.

Mevduat Faiz Oranları Bu Sefer Düştü! Bankaların 1-3 Ay Arası Faiz Oranları Dipte! Mevduat Faiz Oranları Bu Sefer Düştü! Bankaların 1-3 Ay Arası Faiz Oranları Dipte!

Son yılların korkulu rüyası haline gelen bilim kurgu filmlerinin bir bir gerçekleşmesi devam ederken, en dikkat çekici buluş da Çin'den geldi.

Yapay Zeka Bizi Kandırabilir mi?

ShiftDelete'den aktarılan habere göre; Çinli bilim insanları, insanların yüz ifadelerini ve beyin dalgalarını “düşünce ve politik eğilim” konusunda analiz edebilen bir yazılım tasarlamayı başardılar.

Çin devletine bağlı olarak çalışan Ulusal Bilim Merkezi'nın, hükümetin insanları kontrol etme yeteneğini geliştirecek bir yapay zeka üzerinde çalıştığı bilinirken Çin Komünist Partisi’ne yönelik sadakati ölçen bu yapay zeka, şu anda internetten kaldırılmış olan bir makalede ele alınmış olması da daha çok dikkat çekti.

Makalede yer alan; yapay zekanın partiye minnettar olma, Çin Başkanı Xi Cinping’i dinleme ve partiyi takip etme konusundaki güvenlerini ve kararlılıklarını pekiştirmek amaçlı kullanılacağı bilgileri sadece Çin'de değil Dünya'da da korku uyandırdı.

Yapay zeka hakkında yazılmış olan makalede  ayrıca "Yapay zeka bir yandan parti üyelerinin düşünceyi ve siyasi eğitimi nasıl kabul ettiğini değerlendirebilir. Öte yandan, düşünce ve siyaset eğitiminin geliştirilip zenginleştirilebilmesi için gerçek veriler sağlayacak." deniliyor.